10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
26.05.2023 Návody
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
Nemáte jistotu, jak začít s Apple Numbers na Macu? Pro podnikání i osobní využití je Numbers praktickou tabulkovou aplikací, která je součástí macOS. ... číst celé
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
05.04.2023 Návody
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
Situací, kdy jako majitel iPhonu nebo iPadu potřebujete zjistit IMEI může být hned několik. Proto byste měli zaručeně znát jednotlivé způsoby, jak sér... číst celé
MacBook a jeho hlavní výhody. Proč je tak oblíbený?
13.03.2023 Novinky
MacBook a jeho hlavní výhody. Proč je tak oblíbený?
Od představení prvního MacBooku uplynulo již 17 let, přičemž se tento kousek přenosného počítače od Applu stal velmi popuárním mezi uživateli po celém... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

 1. Úvod
 2. Magazín
 3. Návody
 4. 10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
26.05.2023
Návody

10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu

Nemáte jistotu, jak začít s Apple Numbers na Macu? Pro podnikání i osobní využití je Numbers praktickou tabulkovou aplikací, která je součástí macOS. Existuje však několik důvodů, proč se rozhodnout právě pro Numbers - nabízí užitečné funkce, které ho mohou zařadit mezi vaše oblíbené aplikace.

Přinášíme vám několik tipů pro efektivní používání Apple Numbers na Macu. Spusťte si Numbers a pokračujte od začátku s šablonou až po využití podmíněného zvýrazňování! Pokud se chystáte tabulku vytvořit, můžete začít použitím jednoduchých šablon. Zde najdete pěkný výběr osobních, obchodních a vzdělávacích šablon pro běžné úkoly.

Jak využít předdefinované šablony Numbers?

Spusťte aplikaci Numbers na svém Macu a vyberte možnost Nový dokument. Pokud již máte aplikaci otevřenou, přejděte do nabídky Soubor a vyberte možnost Nový. Pomocí navigace na levé straně obrazovky vyberte kategorii nebo zvolte možnost Všechny šablony a prohlédněte si je.

Můžete vytvořit cokoli od kontrolního seznamu úkolů až po domácí rozpočet nebo rozvrh třídy. Když narazíte na šablonu, kterou chcete použít, vyberte ji a klikněte na tlačítko Vytvořit umístěné vpravo dole. Jakmile se šablona otevře, jednoduše přidejte vlastní data. Můžete také upravit formátování šablony a přizpůsobit ji svým potřebám.

MacBook Pro s výběrem šablon Numbers na obrazovce. Nalevo je vybraná kategorie Všechny šablony a napravo jsou předdefinované šablony, uspořádané v řádcích podle kategorií

Jak snadno třídit data v Numbers?

Pokud pracujete s tabulkou obsahující velké množství dat, manuální manipulace s ní může být časově náročná a přináší riziko chyb. Místo toho můžete v listu využít funkci třídění pro uspořádání dat.

Vyberte list, který chcete uspořádat, klikněte na tlačítko Uspořádat v pravém horním rohu a vyberte kartu Seřadit. Pokud chcete upravit pořadí pouze určitých dat, vyberte příslušné řádky a v horním rozevíracím poli na bočním panelu vyberte možnost Seřadit vybrané řádky. Jinak můžete zvolit možnost Seřadit celou tabulku. V sekci Seřadit podle vyberte v rozevíracím seznamu sloupec, podle kterého chcete provést řazení. Následně můžete vybrat pořadí vzestupně nebo sestupně. Pokud chcete třídit podle dalšího sloupce, vyberte jej spolu s požadovaným pořadím ve vztahu k prvnímu zvolenému řazení.

Poté byste měli vidět svá data automaticky seřazená, ale pokud budete i nadále přidávatdalší sloupce, podle kterých chcete seřadit, klikněte  v horní části postranního panelu na Třídit nyní .

Přidání odkazu do Numbers

Pokud si přejete zahrnout odkaz na jiný list nebo rychlý přístup k webové stránce, můžete v Numbers přidat odkaz na list, e-mailovou adresu, webovou stránku nebo telefonní číslo. Poté můžete jednoduše kliknout na odkaz a otevřít list, napsat e-mail, navštívit stránku nebo zavolat.

Jak na to? Dvojitým kliknutím na text nebo přetažením kurzoru vyberte obsah v buňce, kterou chcete propojit. Pokud vyberete pouze buňku, všimnete si, že možnosti odkazu budou Přejděte na  položku Formát  v pruhu nabídek, přesuňte kurzor na  Přidat  odkaz a vyberte možnost z rozbalovací nabídky. nedostupný. Jakmile se objeví malé okno, přidejte informace o odkazu. Zadat můžete například adresu URL webové stránky nebo číslo telefonního hovoru. V případě potřeby můžete také upravit  text na displeji. Chcete-li použít hypertextový odkaz na obsah, použijte tlačítko vpravo dole pro vybraný typ odkazu.

Rychlé vytvoření grafu v Numbers

Tabulky a grafy jsou vynikajícími vizuálními prostředky pro prezentaci dat. Pomáhají vám okamžitě rozpoznat vrcholy a poklesy, trendy nebo vzory. V Numbers si můžete vybrat z různých typů grafů, včetně 2D, 3D a interaktivních variant.

Koláčový graf s procentuálními údaji o absolvovaných túrách. V otevřené nabídce Formát se zobrazují různé styly grafů, které je možné vybrat, a volby pro zobrazení a skrytí názvu nebo legendy grafu, pro zobrazení skrytých dat a pro úpravu písma, barev a pozadí grafu.

Vyberte data, která chcete zahrnout do grafu. Klepněte na  tlačítko Graf  na panelu nástrojů nebo na tlačítko  Vložit  na panelu nabídek a přejděte na  položku Graf . Uvidíte všechny typy grafů, ze kterých si můžete vybrat, včetně pruhového, sloupcového, výsečového, bodového a dalších. Vyberte typ a graf se zobrazí přímo ve vašem listu. 

 1. Když upravíte data v listu, graf se automaticky aktualizuje. 
 2. Chcete-li upravit vzhled, vyberte graf a klikněte na  Formát  vpravo nahoře. Poté můžete zvolit jiné barevné schéma, upravit osy, přidat popisky dat a další.
 3. Chcete-li změnit data, která chcete zahrnout, vyberte graf a klikněte na  Upravit odkazy na data  v dolní části grafu.

Jednoduché výpočty v aplikaci Numbers

Jednou z nejčastějších úloh, které pravděpodobně budete na listu Numbers provádět, je práce s výpočty. Naštěstí můžete přidávat, vypočítávat průměr nebo získávat maximální hodnotu ze sady dat jen několika kliknutími. Přejděte do buňky, kde chcete výsledky výpočtu. Buď vyberte  Vložit  na panelu nástrojů nebo použijte  Vložit  v pruhu nabídek a vyberte  Vzorec . Poté vyberte výpočet, který chcete použít.

Uvidíte, že v aplikaci Numbers se výpočty provádějí s hodnotami ve sloupci, pokud použijete buňku ve spodní části, nebo s řádky, pokud se jedná o buňku umístěnou zcela vpravo.

Pokud chcete upravit vzorec pro výpočet, jednoduše dvakrát klikněte na buňku a zobrazí se vám řádek s vzorci. Následně provedete požadované změny a uložíte je pomocí zeleného tlačítka se zaškrtávacím znaménkem.

Vkládání vzorců do Numbers

Když provádíte jednoduché výpočty popsané výše, tyto rovnice používají vzorce. S Numbers můžete jít nad rámec základů zadáním pokročilých vzorců a používáním různých funkcí.

Vzhledem k tomu, že vzorce a funkce v Numbers jsou téměř nekonečné, vypíšeme pouze ty nejzajímavější. Pokud chcete zadat vzorec, do buňky zadejte rovnítko (=), čímž se zobrazí řádek vzorců.

V řádku vzorců zadejte vzorec, který chcete použít. Pokud začnete psát funkci, uvidíte návrhy ve spodní části. Pokud vyberete některý z návrhů, v řádku vzorců se objeví výzvy, které vám pomohou správně vyplnit vzorec. Stačí nahradit výzvy svými daty.

Kromě toho můžete otevřít boční panel Formát a získat další pomoc s funkcemi. Můžete vyhledávat funkce, získat podrobnosti o jejich použití a kliknutím na tlačítko Vložit funkci je vložit do vzorce. Po dokončení zadávání vzorce stiskněte zelené zaškrtnutí, abyste jej použili a získali svůj výsledek.

Jaké jsou příklady vzorců v Numbers?

Představme si několik běžných vzorců využívajících funkcí v Numbers. Pomocí funkce IF můžete vrátit výsledek na základě pravdivé nebo nepravdivé podmínky. Například, pokud je částka v buňce B2 vyšší než 20 000, vrátíte "Ano", jinak vrátíte "Ne". Zde je vzorec, který byste mohli použít a jak se zobrazuje na liště ve spodní části:

=IF(B2>20000, "Ano", "Ne")

Tento vzorec vrací "Ano", pokud je částka v buňce B2 vyšší než 20 000, a "Ne" v opačném případě.

Pomocí funkce CONCAT pak můžete například kombinovat text z různých buněk. Můžete spojit křestní jméno v buňce B2 a příjmení v buňce C2 s výsledkem v buňce D2. Mezi názvy můžete také vložit mezeru (v uvozovkách).

CONCAT(B2; „;C2)

Jednoduché formátování buněk v Numbers

V závislosti na typu dat, která zadáte do Numbers, je možná budete chtít nebo budete muset jako taková naformátovat.

Můžete například chtít čísla ve formátu měny, procenta nebo data. Zatímco Numbers nabízí možnost automatického formátování, můžete si vybrat a přizpůsobit konkrétní typy dat.

 1. Vyberte buňku nebo rozsah dat a kliknutím na  Formát  otevřete postranní panel.
 2. Přejděte na  kartu Buňka  a otevřete   rozevírací pole Formát dat a vyberte typ dat.
 3. Volitelně můžete upravit další formátování, které se zobrazí pod textem. Pokud například zvolíte Měna, můžete zvolit typ měny, změnit desetinná místa a zahrnout oddělovač tisíců.

Interaktivní formátování v Numbers? Hračka!

Kromě formátování dat můžete v Numbers také formátovat buňky pomocí interaktivních prvků, jako je zaškrtávací políčko nebo posuvník. Toto vám poskytuje rychlý a snadný způsob označení úkolů, výběru hodnot nebo přidání hodnocení.

Vyberte buňku nebo rozsah a kliknutím na  Formát  otevřete postranní panel. Přejděte na  kartu Buňka  a otevřete   rozevírací seznam Formát dat a vyberte jeden z těchto typů interaktivního formátování v dolní části seznamu.

Zaškrtávací políčko: Klepnutím na políčko zaškrtněte políčko. Při zaškrtnutí je hodnota True a pokud není zaškrtnuto, je hodnota False.

Hodnocení hvězdičkami: Vyberte tečku pro označení počtu hvězdiček pro systém hodnocení. Můžete si vybrat od nuly do pěti hvězdiček.

Posuvník: Pomocí svislého posuvníku vyberte hodnotu. Poté, co v rozevíracím poli vyberete Posuvník, přidejte minimum, maximum a přírůstky. Můžete také vybrat konkrétní formát dat, jako je číslo, měna nebo procento.

Stepper: Stepper funguje jako Slider kromě toho, že ke zvýšení nebo snížení hodnoty používáte šipky.

Jak aplikovat podmíněné zvýraznění v Numbers

S využitím podmíněného zvýraznění můžete automaticky formátovat svá data podle předem nastavených podmínek. Například můžete nastavit, aby se čísla menší než určitá hodnota zobrazovala v jiné barvě písma nebo data po určitém datu měla zvýraznění v podobě barevné výplně buňky. Tímto způsobem můžete snadno vizuálně upozornit na určité vlastnosti nebo vzory ve vašich datech.

 1. Vyberte buňky, na které chcete použít formátování, a kliknutím na Formát  otevřete postranní panel.
 2. Přejděte na kartu Buňka  a vyberte Podmíněné zvýraznění.
 3. Nahoře klikněte na  Přidat pravidlo. Vyberte typ pravidla nalevo od vyskakovacího okna.
  Můžete vybrat Číslo, Datum, Text, Trvání nebo Buňka.
 4. Vpravo pak uvidíte dostupné podmínky pro daný typ buňky. Vyberte možnost.
 5. Poté vyplňte zbývající podrobnosti pro pravidlo na postranním panelu včetně všech dalších proměnných a formátování, které chcete použít.
 6.  Po dokončení klepněte na Hotovo.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena