10 základních rozdílů mezi počítači Mac a PC
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Novinky
  4. 10 základních rozdílů mezi počítači Mac a PC
27.12.2021
Novinky

10 základních rozdílů mezi počítači Mac a PC

Pokud bychom se pustili do veřejné diskuze, který operační systém nabízí uživatelům větší komfort, benefity a stabilitu pro každodenní práci a využití, získáme nejrůznější důvody a opodstatnění, proč je Windows lepší než Mac a naopak. Konflikt mezi příznivci Applu a fanoušky Microsoftu i nadále přetrvává, i když v menším měřítku, než před několika lety. Přestože existuje celá řada dalších platforem, mezi nejpoužívanější a globálně nejvíce rozšířené budeme v tomto článku srovnávat Microsoft Windows a macOS od Applu.

Tyto dva operační systémy jsou si natolik podobné, že často záleží na typu počítače, který preferujete - nebo i ten, který si můžete finančně dovolit. Důležitou částí je také využití, zejména pak profesionální odvětví, nebo třeba podpora konkrétních aplikací. Je ale důležité poznamenat, že vzhledem k vášni, kterou často projevují majitelé počítačů se systémem Windows i Mac, vás možná překvapí, jaký malý podíl na celosvětovém počítačovém trhu Apple ve skutečnosti ovládá. Zatímco prodeje iPhonů, iPodů a iPadů výrazně zvyšují celkové příjmy Applu, Macy tvoří asi 8 procent počítačů po celém světě. V roce 2020 se totiž největší hrozbou pro dominanci Windows na trhu operačních systémů stal Chrome OS od Googlu, který se na konci roku 2020 posunul na druhé místo v dodávkách počítačů, přičemž Chromebooky tvoří 14,5 procenta dodávek. Apple i Google se podílely na dominanci Microsoftu na trhu, ale na konci roku 2020 měl Microsoft stále lví podíl s 80,5 procenty.

10. Design

Pokud jste vyrůstali v 80. letech, pamatujete si, že všechny počítače, bez ohledu na výrobce, byly neinspirativní, víceméně obdélníkové krabice v barvě tmelu. Ale design se stal velkým rozdílem mezi Macy a PC. Většinu tří desetiletí se bývalý generální ředitel společnosti Apple, zesnulý Steve Jobs, soustředil na vnější vzhled produktů své společnosti s nadšením, kterému se jeho konkurenti nevyrovnali. Jedinečný design, který je výsledkem této posedlosti, dal produktům Mac „hip“ image, který si dnes užívají.

Toto nekonvenční zaměření na design začalo s úplně prvním počítačem Macintosh, který byl představen v roce 1984. Stejně jako mnoho počítačů současné řady Apple byly jeho CPU a monitor umístěny v jedné jednotce, což snížilo počet kabelů nezbytných pro provoz a vytvořilo elegantnější profil. Steve Jobs opustil společnost v roce 1985 a počítače Macintosh začaly vypadat jako stroje s Windows na pultech. Již tak malý podíl Applu na trhu již klesal a mnozí firmu odepsali jako hotovou.

Když Apple v roce 1997 přivedl Jobse zpět, spolu s designérem Applu Jonathanem Ivem zahájili pravděpodobně nejvýznamnější úspěch Applu na iMacu, který byl představen v roce 1998. Tento model se svou průsvitnou skořepinou cukrové barvy vyčníval na trhu a zvrátil upadající bohatství Applu a představoval počátek jeho vzestupu k dnešní popularitě. Dnes mnoho výrobců PC vyrábí elegantnější a atraktivnější stroje, ale jen málo z nich dosáhlo oblíbeného uznání, kterým velí produkty Mac.

Na trhu jsou stovky různých designů PC, od utilitárního designu firemních počítačů až po estetiku herních PC z vesmírného věku. Některé notebooky lze převrátit naruby a použít jako tablety s dotykovou obrazovkou. Neexistuje žádná jediná vize, která by řídila estetické volby, pokud jde o design PC, ale to není nutně špatná věc – pokud se vám nelíbí jeden design, můžete se obrátit na jiného výrobce a zvážit další možnosti. Pokud se vám nelíbí design Applu, máte smůlu, pokud bezpodmínečně musíte vlastnit Mac. Nicméně počítače od Applu v posledních letech udávaly směr a design včetně zpracování je jedním z důležitých benefitů, které zákazník po koupi získává.

9. Cena

Jedním z nejčastěji uváděných rozdílů mezi počítači Mac a PC je cena. Jen málo produktů Mac se prodává za méně než 1 000 $, zatímco existuje mnoho modelů PC, které spadají do tohoto cenového rozpětí. To však nutně neznamená, že počítače Mac jsou dražší než počítače s podobnými specifikacemi. Obecně se Apple rozhodl postavit svou řadu Mac na počítačích vyšší třídy s lepšími – a dražšími – komponentami. Společnost při mnoha příležitostech uvedla, že dokáže vyrobit méně nákladné počítače, ale to by ovlivnilo zákaznickou zkušenost a Apple to nedovolí.

Problém s porovnáváním cen mezi počítači Mac a PC je v tom, že počítače jsou zřídka srovnatelné. I kdybyste našli dva počítače se stejnou rychlostí procesoru, RAM , kapacitou pevného disku, grafikou, pamětí, počtem USB portů atd., na každém počítači by byly předinstalované výrazně odlišné softwarové balíčky. Uživatel si možná bude muset zakoupit další software pro jakýkoli počítač, který si vybere, například virový program pro PC nebo Microsoft Office pro Mac. Sečteno a podtrženo: Relativní hodnota počítače Mac nebo PC skutečně závisí na potřebách spotřebitele.

Pokud potřebujete počítač pouze k provádění základních funkcí, jako je surfování po webu nebo zpracování textu, může být těžké ospravedlnit koupi Macu. Existuje spousta možností PC, které jsou levnější. Zde se mohou ozvat fanoušci Linuxu – i někdo, kdo operační systém Linux nezná, si může koupit levný počítač, nainstalovat jednoduchou distribuci Linuxu a získat přístup k základním funkcím počítače. A to také vysvětluje skokový nárůst prodejů Chromebooků, protože se jedná o levné počítače určené pro každodenní úkoly. I když jsou počítače od Applu poněkud dražší, cenovka se odvíjí od spolehlivosti, jedinečnosti a provázanosti celého ekosystému.

8. Technické specifikace

Přestože první počítače Macintosh používaly procesor z řady Motorola 68000, v polovině 21. století přešly na procesory Intel. Jakmile by Mac OS mohl běžet na stejných procesorech jako počítače s Windows, mohli byste nainstalovat Windows vedle Mac OS na váš počítač a používat jeden nebo oba.

V roce 2020 Apple oznámil, že znovu převede Mac OS, tentokrát na svůj vlastní procesor, M1. Počítače Mac s tímto novým čipem se začaly objevovat v roce 2021. Na rozdíl od strojů s procesorem Intel je M1 systém na čipu – nelze srovnávat procesor a grafickou kartu s PC a M1 Mac vedle sebe. S ohledem na to můžete stále porovnávat, jak rychle tyto dva vykreslují grafiku nebo zpracovávají informace. Není to tak snadné, jako to bylo u počítačů Mac s procesorem Intel.

Druhy vstupů a výstupů na počítačích Mac a PC se také liší. Stolní počítače Mac nabízejí docela standardní výběr takových funkcí, včetně portů USB a HDMI. Apple vyvolal velkou kritiku, když u svých notebooků přešel na konektor USB-C, což vyžadovalo, aby si uživatelé počítačů Mac kupovali adaptéry pro HDMI a originální konektory USB.

Od začátku roku 2021 však společnost zůstala v kurzu. Na rozdíl od počítačů se systémem Windows, Chrome OS a Linux také nevydal počítač Mac s dotykovou obrazovkou. Počítače obvykle obsahují konektory USB a HDMI, stejně jako čtečku čipových karet a ethernetový port.

7. Výběr konfigurace

Snad nejviditelnějším rozdílem mezi Macem a PC je počet konfigurací dostupných pro každou značku. V současné době Apple nabízí pouze pět počítačových řad: MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini, iMac a Mac Pro. I když se každá konfigurace těchto modelů počítá jednotlivě, Apple nabízí v tuto chvíli pouze 20 unikátních počítačů. Tento omezený výběr není známkou slabosti, ale součástí firemního přístupu k marketingu „méně je více“.

Na druhou stranu počítače se dodávají v široké škále tvarů a velikostí. Consumer Reports hodnotí 12 různých značek počítačů se systémem Windows, včetně známých jmen, jako jsou Acer, Asus, Dell, Gateway, HP, Hyundai, Lenovo a Samsung, z nichž každá nabízí řadu konfigurací modelů stolních počítačů a notebooků. Mnoho spotřebitelů považuje tento velký výběr za výhodu, protože s větší pravděpodobností najdou počítač, který přesně odpovídá jejich potřebám.

6. Dostupnost počítačů

Pokud jde o maloobchodní prodejny, Apple je selektivnější než výrobci počítačů, pokud jde o to, kde bude své produkty prodávat. Vlajkovou lodí maloobchodní prodejny kalifornské společnosti je Apple Store, který poprvé otevřel své brány v roce 2001 v Tysons Corner Mall v McLean ve Virginii. V současné době je k dispozici více než 400 dalších obchodů po celém světě. Nicméně MacBook, iPad či iPhone lze díky prodejcům třetích stran pořídit v mnoha dalších obchodech, než jen v Apple Storu a klidně on-line přes internet.

Microsoft má jinou strategii. Po dlouhou dobu společnost nevyráběla hardware, místo toho licencovala svůj operační systém Windows jiným společnostem. Většina z těchto společností tlačí své produkty do tolika obchodů, kolik jen může.

5. Operační systém

Operační systém byl dlouhodobě rozdíl mezi Mac a PC, v současnosti je na počítačích Mac předinstalovaná nejnovější verze Mac OS, zatímco většina počítačů je dodávána s nejnovější verzí Microsoft Windows. V letech 2000 a 2010 používaly počítače Apple procesory Intel, které spotřebitelům umožňovaly provozovat na svých počítačích Mac OS i Windows. To bylo užitečné zejména pro lidi, kteří ke své každodenní práci potřebovali oba operační systémy.

Apple však tento model v roce 2020 změnil s příchodem svého procesoru M1. V době psaní tohoto článku Windows na těchto počítačích nepoběží, což nutí spotřebitele, aby si vybrali mezi těmito dvěma - nebo si koupili jeden od každého. Ale zatímco Apple ustupuje od kompatibility s Windows, posouvá se směrem ke kompatibilitě se svými vlastními oblíbenými mobilními zařízeními se systémem iOS a iPad OS. Plány procesorů společnosti Apple mohou umožnit spouštění stejných aplikací na počítačích, jaké běží na výkonnějších tabletech a telefonech. Kromě toho je macOS velmi stabilní, bezpečný a jednoduchý systém, který nabízí řadu skvělých benefitů navíc.

4. Skupina uživatelů

Jedna věc, kterou mají fanoušci počítačů Mac i Windows PC společnou, je vášeň pro samotné značky. Dejte dohromady různorodou skupinu uživatelů počítačů a představte téma Mac versus PC a sledujte, jaké budou odpovědi. Uživatelé počítačů Mac představí pojmy jako zabezpečení, použitelnost a design. Majitelé PC budou kontrovat cenou, kompatibilitou softwaru a výběrem.

V roce 2011 nevědecká online studie ukázala, že populární reklamy „Get a Mac“ z roku 2000 s Johnem Hodgmanem a Justinem Longem jako PC a Mac byly obecně přesným vyjádřením jejich stereotypů. Hodgmanův počítač byl nudný, všestranný stroj, zatímco Longův Mac byl zábavnější a kreativnější počítač. Ačkoli uživatelé počítačů se systémem Windows často zmiňují takzvanou „Apple tax“ – počítače Apple obecně vypadají, že stojí více než počítače na pultech obchodů, zdá se, že počítače, telefony a tablety Apple se staly jakýmsi symbolem statusu. Vlastnit iPhone nebo nosit AirPods o vás něco vypovídá. Z toho či onoho důvodu to vypadá, že vnímání a politika budou i v nadcházejících letech hrát roli při výběru zařízení ke koupi.

3. Software

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč Mac nezachytil větší podíl na počítačovém trhu, je vnímaný nedostatek softwaru napsaného pro jeho operační systém. V 90. letech úpadek Applu vyděsil vývojáře, aby platformu rychle opustili. Návrat Steva Jobse do společnosti vyvolal důvěru, stejně jako investice do společnosti v roce 2009 samotným Microsoftem. Od té doby závazek společnosti Apple vůči svým vývojářům – včetně společnosti Microsoft, která udržuje aktuální verzi svého obchodního softwaru Office pro Mac – zmenšil tuto softwarovou mezeru. Přesto stále existují někteří vývojáři specializovaného softwaru, kteří nevytvářejí verze svého softwaru pro Mac, ale zase existují někteří vývojáři pro Mac, kteří nebudou psát software pro Windows. S rostoucím množstvím webových obchodních nástrojů, které poběží téměř na jakémkoli počítači, se tento argument stává stále diskutabilnějším.

Vnímaný omezený výběr softwaru Macu nebrání jen práci – je to také hra. Většina počítačových hráčů tíhne k PC díky širokému výběru rekreačního softwaru nabízeného pro systémy Windows. Vývojáři dlouhou dobu odmítali portovat své hry na Mac. Ale oživení Applu také vytvořilo příležitosti pro hráče Mac, aby se zapojili do zábavy. Mimochodem, v současné době existuje na herní platformě Steam více než 5300 her pro Mac.

2. Zabezpečení

Dalším velkým rozdílem mezi Mac a PC je úroveň zabezpečení, kterou můžete očekávat před viry a jinými nežádoucími průniky. Vzhledem k tomu, že na velké většině počítačů světa běží systém Microsoft Windows, většina útoků se zaměřuje na počítače. Malware, jako jsou trojské koně, které klamou uživatele, aby si je nainstalovali předstíráním něčeho žádoucího, jako jsou antivirové programy a botnety, které tiše získávají počítače k distribuci spamu nebo inzerování podvodů, jsou nyní běžnými hrozbami pro počítače, ale vzácněji škodí počítačům Mac.

To neznamená, že by uživatelé počítačů Mac měli zabezpečení zcela ignorovat. Vzhledem k tomu, že počítače Mac získávají podíl na trhu, tyto hrozby se zvýšily. A stejně jako legitimní vývojáři vytvořili aplikace pro různé platformy, stal se také běžnějším malware pro různé platformy. Stále je však něco pravdy na tom, jak to říká jeden pozorovatel, „vlastník Macu, který neprovozuje žádný bezpečnostní software, je mnohem méně pravděpodobné, že se stane obětí úspěšného útoku, než uživatel Windows, který je chráněn až po oči.“

1. Spokojenost. Základ všeho.

Asi nejmarkantnější rozdíl mezi Macy a PC je ve spokojenosti zákazníků. V roce 2020 se Apple umístil na prvním místě ve studii Brand Intimacy COVID Study brandingové agentury MBLM, která zkoumala všechny značky, nejen počítače. Americký index spokojenosti zákazníků však označil Apple za nejlepší počítačovou značku v roce 2019 i 2020, přičemž Samsung a Acer na druhém a třetím místě.

Apple se již dlouho těší pověsti dobrých zákaznických služeb. To je pravděpodobně částečně způsobeno, jakým společnost poskytuje své služby. Majitelé počítačů mohou zavolat na technickou podporu nebo zajít do opravny třetí strany, ale uživatelé počítačů Mac mohou získat osobní pomoc od technika na technickém oddělení Genius Bar umístěném v libovolném Apple Storu.

Justin Long Says the Mac vs. PC Ads From Apple May Be Over | POPSUGAR Tech

Pomáhá také, že Apple má centralizovanou identitu. Pokud máte s Macem problém, ať už jde o hardware nebo operační systém, můžete navštívit přímo Genius Bar.

Nelze tedy přímo sdělit, v čem je PC lepší, než Mac a naopak. Odvíjí se to od celé řady parametrů, tedy využití, finanční investice do počítače, nebo osobního přístupu k jedné ze značek. Jestliže vlastníte iPhone, či iPad, pak vám do ekosystému daleko lépe zapadne vlastnit Macbook či iMac. Navíc lze repasovaný či použitý MacBook pořídit za slušnou cenu a přesto bude v daleko lepším fyzickém stavu, než PC ze stejného roku klidně s lepší hardwarovou výbavou.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena