4 zajímavé tipy pro přechod z Windows na Mac
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
MacBook Air 2023 nabízí 15palcovou obrazovku. Konečně!
06.06.2023
MacBook Air 2023 nabízí 15palcovou obrazovku. Konečně!
Vývojářská konference WWDC 2023 je úspěšně za námi a kromě parádní show jsme se opět dočkali mnoho zajímavých novinek, které stojí za to! Nejen, že by... číst celé
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
26.05.2023 Návody
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
Nemáte jistotu, jak začít s Apple Numbers na Macu? Pro podnikání i osobní využití je Numbers praktickou tabulkovou aplikací, která je součástí macOS. ... číst celé
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
05.04.2023 Návody
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
Situací, kdy jako majitel iPhonu nebo iPadu potřebujete zjistit IMEI může být hned několik. Proto byste měli zaručeně znát jednotlivé způsoby, jak sér... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

  1. Úvod
  2. Magazín
  3. 4 zajímavé tipy pro přechod z Windows na Mac
07.11.2021

4 zajímavé tipy pro přechod z Windows na Mac

Přemýšleli jste někdy nad tím, který produkt je klíčovým rivalem v ekosystému kalifornského giganta? Amatér vám řekne, že se jedná zaručeně o iPhone, nicméně znalý člověk bude tvrdit, že jednoznačně Mac. Ano, smartphony se systémem iOS jsou všeobecně populárním zbožím, nicméně pouze Mac vám umožní pochopit celou filozofii této společnosti a pomůže vám ponořit se do atmosféry jablečných produktů. Jaké jsou hlavní důvody, proč milujeme technologii od Applu? Kvůli spolehlivosti a vysoké rychlosti práce a právě Mac dokazuje, že počítače nemůžou nikdy zaostávat. Někdo tvrdí, že s novými procesory M1 se jedná o nejlepší počítače na světě. Pokud jste se rozhodli pořídit si nejnovější, nebo jiný kousek od Applu, pak vám prozradíme celkem 4 zajímavé tipy pro snadný přechod z Windows na platformu Mac.

Klávesové zkratky na Macu?

Není to tak dávno, co jsem přešel na macOS a předtím jsem téměř nepoužíval žádné jiné počítače. Macbook toho nabízí totiž tolik skvělého, jen je třeba se s tím naučit správně pracovat. Prvním tématem jsou rozhodně klávesové zkratky, které se od počítačů s Windows podstatně liší, už kvůli samotnému rozložení klávesnic.

Magic Keyboard – anglický (USA) - Apple (CZ)

Pokud jste totiž dříve používali pouze počítače se systémem Windows, pak přesně víte, k čemu slouží zkratka Ctrl + C a Ctrl + V. Obecně na zkratkách je postaven celý systém macOS a kombinací je opravdu pořádná porce. Mimochodem, se všemi kombinacemi se můžete seznámit na oficiálních stránkách pod tímto odkazem. Pokud chcete odvádět opravdu skvělou práci, pak jsou klávesové zkratky na vašem MacBooku nutností. Mezi základní, běžné patří Command + C (zkopírujte vybranou položku), Command + Z – (vrátí předchozí akci), nebo třeba Command + S, který uloží libovolný typ dokumentu. Namísto standardního Control zde používáte tlačítko Command. Všechny dostupné zkratky fungují nejen v macOS obecně, ale také v každém jednotlivém programu. Naučit se je může chvíli trvat, ale rozhodně stojí za to. Pokud vám dělá problém všechno se naučit, pak vás bude zajímat aplikace CheatSheet – díky které se naučíte všechny klávesové zkratky v jakémkoliv programu.

K čemu slouží? Zobrazí všechny dostupné kombinace. K tomu stačí na pár sekund podržet Command a na obrazovce se okamžitě objeví okno s různými kombinacemi pro konkrétní aplikaci. Jakmile budete vědět, co potřebujete, stačí uvolnit Command a okno zmizí.

USB-C. Jak řešit přenos souborů?

Od roku 2016 všechny MacBooky přišly o USB-A konektory pro flash disky a periferie. Nahradilo je revoluční rozhraní USB-C. Mnozí si dlouho zvykali nicméně Apple nabízí skvělý způsob, jak přenášet a bezdrátově vyměňovat soubory. Pokud jste si koupili Mac, je pravděpodobné, že máte také další produkt Apple: iPhone nebo iPad. Takže pomocí AirDrop (analog Bluetooth) můžete odesílat jakékoli soubory velmi vysokou rychlostí.

How to Use AirDrop to Share Files Between Macs and iOS Devices - MacRumors

Když jsem tuto funkci poprvé vyzkoušel na svém notebooku, překvapilo mě, že datová kvóta není nijak omezena a s úsměvem můžete přenášet i obří soubory, jako jsou třeba videa a další zabírající desítky gigabajtů. To vše vzduchem a během krátkého časového úseku.  Jak na to? Stačí si na Macu najít soubor, který chcete přenést. Následně stiskněte dvěma prsty trackpad a vyberte možnost Sdílet přes AirDrop. Poté najděte zařízení, kam chcete soubory odeslat

Můžete tak přenášet nejen jednotlivé soubory, ale celé složky. To je velmi pohodlné používat, zejména proto, že aplikace Soubory na iPhone a iPad jsou v poslední době stále funkčnější. Jediná věc, která je nepříjemná, je, že AirDrop se periodicky zasekává .

Apple trackpad nebo myš?

Dalším důležitým tipem je přeskočit nákup a používání myši. Tak to alespoň zkuste. Ano, Magic Mouse je nejlepší myš, kterou jsem viděl (alespoň po designové stránce). Ale trackpad je pořád lepší. Opět pečlivě prostudujte všechna gesta na oficiálních stránkách a budete rádi, že ho máte. Ovládání je totiž snadné a mnohdy použitelnější, než s myší. Navíc na všechny gesta časem přijde každý uživatel. Navíc pokud máte MacBook, trackpad máte pořád po ruce a nemusíte řešit dobíjení myši, nebo zda jste ji vůbec zapomněli vzít s sebou.

Jak nastavit Magic Keyboard, Magic Mouse nebo Magic Trackpad na Macu -  Podpora Apple (CZ)

Finder. Něco nového?

Pokud jste doposud používali notebook s Windows, pak jste možná zvyklí na zástupce se jménem Tento počítač, kde se objeví jednotlivé disky a dostupné složky. Analogem na Macu je tzv. Finder, přičemž je tady všechno mnohem jednodušší. Systém totiž automaticky skryje přístup k systémovým souborům, abyste si je náhodou nesmazali, a vůbec jste nebyli rušeni při práci. Celý průzkumník je rozdělen do několika sekcí. Z velké části nás hlavně zajímá Stahování. Sem se nám totiž ukládají všechny složky, které byly předtím rozděleny podle značek. Tzv. Tagy představují způsob, jak si snadno uspořádat data a usnadnit si jejich hledání. Ty najdete v postranním panelu ve finderu a jsou prezentovány jako barevné odrážky. Pro červenou si můžete nastavit práci, modrou pak třeba osobní data. Tímto způsobem je mnohem jednodušší procházet všechny soubory v počítači.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena