Apple bazarová Jednička! Hledáš MacBook Pro či Air?
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. 5 nejlepších triků, které jste nevěděli, že váš Mac dokáže

5 nejlepších triků, které jste nevěděli, že váš Mac dokáže

Ať už jste v jablečném světě nováčkem nebo mnoholetým vášnivým uživatelem, existuje spousta malých triků a zkratek, o kterých mnozí lidé nevědí, což může zvýšit vaši produktivitu při používání těchto zařízení. Nezáleží na tom, jestli používáte macOS Catalina nebo předchozí verzi operačního systému, funguje totiž téměř na všech verzích...

1. Proměňte složky na ploše na emoji

Upravte si svoji pracovní plochu netradičním způsobem. Místo standardních ikonek prezentující složku si vyberte z obrovského množství veselých emoji obrázků. Jak na to?

1. Vytvořte složku na ploše kliknutím na Soubor> Nová složka .

2. Na Google vyhledejte emoji obrázek, který chcete použít.

3. Přetáhněte požadovaný obrázek na plochu.

4. Poklepáním na obrázek jej otevřete v náhledu.

5. Chcete-li, aby byl obrázek průhledný, stiskněte ikonu označení (vypadá to jako kouzelná hůlka), klepněte na pozadí obrázku, aby se kolem něj objevil pohybující se obrys a klikněte na Úpravy> Vyjmout .

6. Znovu klepněte na ikonu označení a poté klepněte a přetáhněte pole kolem emodži. 

7. Klepněte na Upravit, vyberte vše. Stiskněte Command + C .

8. Vraťte se do původní složky, kterou jste vytvořili na ploše, a klikněte na ni pravým tlačítkem.

9. Klepněte na Získat informace . 

10. Na obrazovce, která se objeví, klikněte na modrou ikonu složky a stiskněte Command + V . Měli byste vidět, následně by se měla složka pozměnit podle vašeho přání.

 

3. Proveďte výpočty a převody měn ve Spotlight

Spotlight je jednou z více podceňovaných funkcí Macu - pokud víte, jak ji používat, je to užitečný nástroj pro rychlejší obcházení počítače bez použití myši. Například můžete použít Spotlight jako kalkulačku a pro převod měny. 

Chcete-li otevřít Spotlight, klikněte na ikonu lupy v levé horní části panelu nabídek nebo klepněte na Command + mezerník na klávesnici. Chcete-li jej použít jako kalkulačku, jednoduše zadejte, co chcete vypočítat, do vyhledávacího pole (například „919 + 1246/2“) a odpověď se zobrazí jako výsledek vyhledávání, který můžete zkopírovat a vložit třeba do dokumentu. 

Chcete-li použít Spotlight jako převodník měn, zadejte částku, kterou chcete převést, se symbolem měny (například 100 USD nebo 100 GBP) a výsledky vyhledávání přinesou převodní kurzy v různých měnách s údaji získanými z Yahoo. 

3. Podepisujte dokumenty v aplikaci Preview nebo Mail 

Pokud odesíláte e-maily ve formátu PDF, nemusíte procházet zdlouhavým procesem tisku, podepisování a skenování zpět - váš Mac vám umožňuje podepisovat dokumenty přímo na vašem zařízení v náhledu nebo E-mailové aplikaci. 

Můžete to provést různými způsoby v různých aplikacích a programech, včetně uložení naskenované kopie vašeho podpisu na kus bílého papíru a přidání do obrázku jako náhled v daném dokumentu. Pokud však pracujete v aplikaci Mail, postupujte takto: 

1. Přetáhněte PDF do e-mailové zprávy, umístěte kurzor nad PDF, klikněte na tlačítko se šipkou dolů vpravo nahoře a klikněte na Označit . 

2. Klikněte na pole v horní části, které vypadá jako podpis. 

3. Klepnutím na trackpad podepište své jméno pomocí myši na trackpadu nebo klikněte na Camera a podepište se na bílém papíře. Následně podpis vyfotografujte pomocí webové kamery svého počítače. Podpis také můžete uložit podpis opakované použití. 

4. Vytvořte klávesovou zkratku pro cokoli, co chcete

Pravděpodobně jste obeznámeni s klávesovými zkratkami Mac, které Apple používá, jako je Command + C pro kopírování textu a Command + V pro jejich vkládání. Můžete si však také vytvořit vlastní zkratku pro přístup k libovolné možnosti nabídky. 

1. Přejděte na Předvolby systému> Klávesnice> Zkratky> Zkratky aplikací a klikněte na ikonu + . 

2. Objeví se okno, které vám umožní vybrat požadovanou aplikaci, název příkazu nabídky a klávesovou zkratku podle vašeho výběru.

3. Po dokončení klepněte na Přidat . 

5. Přejmenujte současně skupinu souborů

V počítači Mac nemusíte jednotlivě přejmenovat spoustu souborů nebo fotografií. Místo toho jděte na Finder a vyberte skupinu dokumentů nebo fotografií, které chcete přejmenovat kliknutím na jeden, podržením Shift a kliknutím na ostatní. Klepněte pravým tlačítkem myši a přejděte na možnost, která říká, Rename X položky . Nebo po jejich výběru klikněte na ikonu ozubeného kola a odtud klikněte na Přejmenovat X položky . Poté budete moci přidat text, nahradit text nebo použít formát jako „Narozeninová párty“ s číslem pro každou fotografii. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena