6 nejlepších tipů pro Mac OS Monterey. Znáte je všechny?
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
MacBook Air 2023 nabízí 15palcovou obrazovku. Konečně!
06.06.2023
MacBook Air 2023 nabízí 15palcovou obrazovku. Konečně!
Vývojářská konference WWDC 2023 je úspěšně za námi a kromě parádní show jsme se opět dočkali mnoho zajímavých novinek, které stojí za to! Nejen, že by... číst celé
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
26.05.2023 Návody
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
Nemáte jistotu, jak začít s Apple Numbers na Macu? Pro podnikání i osobní využití je Numbers praktickou tabulkovou aplikací, která je součástí macOS. ... číst celé
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
05.04.2023 Návody
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
Situací, kdy jako majitel iPhonu nebo iPadu potřebujete zjistit IMEI může být hned několik. Proto byste měli zaručeně znát jednotlivé způsoby, jak sér... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

 1. Úvod
 2. Magazín
 3. 6 nejlepších tipů pro Mac OS Monterey. Znáte je všechny?
09.02.2022

6 nejlepších tipů pro Mac OS Monterey. Znáte je všechny?

Do okruhu široké veřejnosti se nejnovější operační systém macOS 12, nebo-li Monterey dostal již koncem loňského října. Přestože se běžný uživatel zajímá spíše o bezpečnost a stabilitu jednotlivých verzí, je třeba připomenout, že i tato verze nabízí řadu skvělých novinek a vylepšení, které vám zpříjemní každodenní používání. Vybrali jsme pro vás celkem deset zajímavých tipů, které byste měli o Monterey znát a třeba je i někdy využijete v běžné praxi.

Tip #1: Vymažte veškerý obsah a nastavení z Macu

V předchozích verzích systému, který běží na počítačích Mac, bylo problém připravit zařízení k prodeji, darování nebo výměně. Nejbezpečnější způsob, jak to šlo vyřešit? Prostřednictvím režimu obnovy, následně vymazat disk pomocí Disk Utility a znovu načíst novou kopii systému. Společnost Apple však nyní tento proces zjednodušila ve stylu iOS či iPad OS. Pokud byste se rozhodli využít tuto funkci, stačí se držet následujícího postupu:

 1. Spusťte Předvolby systému z doku, nebo výběrem symbolu (loga) v horním menu > Předvolby
 2. Nyní je třeba vybrat možnost "Vymazat veškerý obsah a nastavení"
 3. Systém vás požádá o zadání uživatelského jména a hesla (správce), aby mohl spustit nástroj Erase Assistant.
 4. Nástroj Erase Assistant vám nabídne možnost zálohy prostřednictvím Time Machine. V případě, že již zálohu máte provedenou, nebo si nechcete ponechat žádná data, pak klikněte na tlačítko Pokračovat.
 5. V posledním kroku klikněte na tlačítko Pokračovat (ještě jednou) a poté se zobrazí výzva k dokončení smazání, přičemž je potřeba se odhlásit ze svého Apple ID účtu.

Erase all content and settings on Mac - Apple Support

Tip #2: Nastavte si animované Memoji pro přihlášení k Macu

Tohle je opravdu zábavný tip! Pokud máte svůj Memoji Avatar, třeba na iPhonu či jiném Apple zařízení, můžete ho použít také k přihlašovaní na Macu po spuštění, nebo restartu. Oživte svou přihlašovací obrazovku animovanou ikonkou, která charakterizuje vaši osobu. Jak na to?

 1. V první řadě je třeba spustit Předvolby systému na počítači Mac
 2. Následně umístěte ukazatel na stávající přihlašovací obrázek vlevo nahoře, přičemž se zobrazí možnost "Upravit" - klikněte na ni levým tlačítkem.
 3. Následně se objeví okno, kde si můžete vybrat z různých karet, mezi kterými jsou i Memoji (v nabídce jsou také emotikony, monogram, fotoaparát, nebo fotografie).
 4. V případě, že máte svůj Mac synchronizovaný s ostatními produkty a Memoji již máte vytvořený, objeví se v první řadě, případně lze vytvořit úplně nový přes tlačítko +
 5. Jakmile vyberete, nebo vytvoříte Memoji, klikněte na tlačítko Uložit.
 6. Při dalším přihlášení se zobrazí animovaný Memoji, který sleduje, jak zadáváte své heslo.

Tip #3: Zvyšte životnost baterie MacBooku pomocí režimu nízké spotřeby

Používáte svůj MacBook, MacBook Air nebo MacBook Pro často na baterii? Pokud ano, nový režim nízké spotřeby v Monterey vám může pomoci vymáčknout z každého nabití nějaký čas navíc.

 1. Spusťte nástroj Předvolby systému na vašem Macu
 2. Klikněte na ikonku "Baterie" a poté vyberte záložku "Baterie" na levém postranním panelu
 3. Chcete-li tento režim zapnout, nebo vypnout, zašktněte políčko Režim nízké spotřeby

Co se stane při provozu na baterii v režimu nízké spotřeby? Obrazovka se jen mírně ztmaví. Výkon CPU se může snížit, aby se prodloužila životnost baterie. Režim nízké spotřeby je k dispozici také při připojení k napájecímu adaptéru. V tomto případě klikněte na záložku „Napájecí adaptér“ na levém postranním panelu a poté zaškrtněte políčko Režim nízké spotřeby.

Na nových M1 Pro a M1 Max MacBook Pro je k dispozici režim vysokého výkonu pro zlepšení výkonu při trvalé zátěži a také automatické nastavení, aby váš Mac automaticky vybral nejlepší úroveň výkonu pro každou situaci.

Tip č. 4: Podívejte se na novou kartu Hesla v Předvolbách systému

Pamatujete si potíže s hledáním informací o hesle (klíčence) v dřívějších verzích macOS? Museli jste otevřít Aplikace > Nástroje > Klíčenka. Všechny tyto informace jsou nyní v Předvolbách systému > Hesla. Stačí spustit Předvolby systému a poté kliknout na Hesla. Pro získání přístupu budete muset zadat své heslo.

První věc, které jsem si všiml, když jsem spustil hesla, byla řada bezpečnostních doporučení. Patří mezi ně hesla, která lze snadno uhodnout, znovu použít nebo prolomit. Je opravdu dobrý nápad procházet tyto položky jednu po druhé a buď změnit hesla, nebo odstranit staré nebo nepoužívané účty.

Tip č. 5: Použijte Skrýt můj e-mail

Hide My Email je služba založená na iCloud+, která vám umožňuje vytvářet náhodné e-mailové adresy, které přeposílají poštu na běžný e-mailový účet. Řekněme například, že se rádi přihlásíte k odběru občasného newsletteru, ale nelíbí se vám, že vydavatel newsletteru může prodávat vaši e-mailovou adresu ostatním. Pomocí Skrýt můj e-mail můžete získat samostatnou e-mailovou adresu iCloud.com pro použití pro tento účet. Veškerá pošta odeslaná na tuto adresu skončí ve vaší běžné e-mailové schránce na iCloudu. Pokud zjistíte, že na adresu Hide My Email dostáváte spoustu nevyžádaných e-mailů, je snadné tento účet smazat.

Skrýt můj e-mail v Safari

Jedno z nejužitečnějších míst pro Hide My Email je na jakékoli webové stránce, která potřebuje vaši e-mailovou adresu. Jako příklad klikneme na slot e-mailové adresy v poli Přihlášení k newsletteru pro OWC. Zobrazí se vyskakovací okno s dotazem, jakou e-mailovou adresu chcete použít, nebo zda chcete „Vytvořit jedinečnou, náhodnou adresu, která bude přesměrována do vaší poštovní schránky“.

Klikněte na tlačítko Skrýt můj e-mail a zobrazí se dialogové okno Hide My Email, kde se nachází tlačítko k obnovení (vlevo od e-mailové adresy), přičemž se načte jiná, náhodná schránka, nebo stačí kliknout na Použít a zadat vygenerovat adresu.

Tip č. 6: Ponechte panel nabídek v režimu celé obrazovky

Líbí se vám prostor, který vám poskytuje režim Celá obrazovka, ale nesnášíte, když mizí panel nabídek? macOS 12 Monterey přidává snadný způsob, jak ponechat panel nabídek v režimu celé obrazovky. Jak na to? Postupujte podle návodu níže:

 1. Spusťte Předvolby systému na vašem počítači Mac
 2. Klikněte na Dock & Menu Bar ( Dock a řádek nabídek)
 3. Zruště zaškrtnutí políčka  „Automaticky skrýt a zobrazit panel nabídek na celé obrazovce“
 4. Když nyní v jakékoli aplikaci přejdete do režimu celé obrazovky, v horní části obrazovky je stále viditelný panel nabídek.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena