Apple bazarová Jednička! Hledáš MacBook Pro či Air?
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
26.05.2023 Návody
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
Nemáte jistotu, jak začít s Apple Numbers na Macu? Pro podnikání i osobní využití je Numbers praktickou tabulkovou aplikací, která je součástí macOS. ... číst celé
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
05.04.2023 Návody
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
Situací, kdy jako majitel iPhonu nebo iPadu potřebujete zjistit IMEI může být hned několik. Proto byste měli zaručeně znát jednotlivé způsoby, jak sér... číst celé
MacBook a jeho hlavní výhody. Proč je tak oblíbený?
13.03.2023 Novinky
MacBook a jeho hlavní výhody. Proč je tak oblíbený?
Od představení prvního MacBooku uplynulo již 17 let, přičemž se tento kousek přenosného počítače od Applu stal velmi popuárním mezi uživateli po celém... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

 1. Úvod
 2. Magazín
 3. Návody
 4. 6 způsobů, jak iPhone může zachránit váš život v nouzi.
23.02.2020
Návody

6 způsobů, jak iPhone může zachránit váš život v nouzi.

Přestože stráví uživatelé na svém iPhonu či iPad až několik hodin denně, často si zapomínají aktualizovat bezpečnostní a zdravotnické informace, které mohou být v některých situacích pro záchranáře skutečně praktické. Mnohdy ani netuší, jaké možnosti jejich zařízení v nouzových situacích nabízí, což je určitě škoda. Dost často se na internetu objevují nejrůznější zprávy o tom, že iPhone zachránil život v kritických situacích, ať už díky hlasové asistentce Siri, nebo nouzového SOS režimu.

Slide

V dnešním článku se společně podíváme na celkem 6 zajímavých způsobů, jak iPhone může zachránit váš život při dopravní nehodě, infarktu a dalších nepříjemných situacích. Pokud například zadáte do předinstalované aplikace Apple Health vaše zdravotní informace, nebo doplníte nouzové kontakty na vaše blízké, můžete všem přítomným pomoci. Jak uvádí Apple, tyto informace nejsou poskytované dalším stranám. Samozřejmě doufáme, že nikdy nebudete muset použít žádnou z těchto funkcí, ale vždy je lepší být připraven(a) pro takové situace.

1. Použití nouzového SOS režimu

Již dlouhá léta je možné využít iPhone (i bez vložení SIM karty a v případě blokovaného zařízení) k přivolání záchranných složek. Nicméně společnost Apple tuto funkci vylepšila v systému iOS 11 a přidala novou funkci Emergeny SOS. Tento proces je daleko dostupnější a integruje nové služby, které mohou automaticky sdílet vaši polohu tísňovým službám. Kromě toho je ideální pro cestovatele, kteří nemusí znát číslo tísňové linky, ale systém automaticky rozpozná, ze které cizí země je voláno, což není vždy 911. Proces aktivace Emergency SOS se mírně liší v závislosti na tom, jaký model používáte.

Nouzové SOS na iPhone

Zahájení tísňového hovoru na iPhonu 8 nebo novějším:

 1. Podržte boční tlačítko spolu s jedním z tlačítek hlasitosti, dokud se neobjeví posuvník Tíseň SOS.
 2. Přetažením posuvníku Tíseň SOS zavoláte záchranné služby. Když posuvník nepřetáhnete a místo toho budete boční tlačítko s tlačítkem hlasitosti držet dál, spustí se odpočítávání a rozezní se nouzový signál. Pokud budete tlačítka držet až do konce odpočtu, iPhone automaticky zavolá na tísňovou linku.

Zahájení tísňového hovoru na iPhonu 7 nebo starším:

 1. Pětkrát za sebou rychle stiskněte boční (nebo horní) tlačítko. Objeví se posuvník Tíseň SOS. (V Indii stačí boční tlačítko zmáčknout třikrát. iPhone pak automaticky zavolá na tísňovou linku.)
 2. Přetažením posuvníku Tíseň SOS zavoláte záchranné služby

Funkce Emergency SOS je také k dispozici na Apple Watch za předpokladu, že máte svůj iPhone poblíž nebo máte Wi-Fi nebo Cellular datové připojení z hodinek samotných. Na Apple Watch je tato funkce aktivována stisknutím a podržením postranního tlačítka a poté aktivací jezdce „Emergency SOS“, který se objeví, nebo pokračováním podržením tlačítka pro spuštění odpočítávání.

2. Nastavte své lékařské ID

Pokud jste někdy používali aplikaci Apple Health, pravděpodobně jste si všimli části zdravotního ID, která je v ní uložena a která vám umožní vyplnit důležité lékařské informace, jako je krevní skupina, výška, hmotnost, alergie, léky a další zdravotní stavy.

Lékařské ID na iPhone

Tato aplikace však slouží nejenom ke sdílení informací pro vlastní potřebu. Sekce Medical ID může fungovat jako digitální karta, kterou mohou ostatní prohlížet v případě nouze, jako jsou například záchranáři nebo jiní pracovníci, i když je telefon uzamčen. Chcete-li nastavit své zdravotní ID:

 1. Otevřete aplikaci Zdraví na svém iPhone
 2. Klepněte na tlačítko Lékařské ID v pravém dolním rohu
 3. Klepněte na položku Upravit v pravém horním rohu.
 4. Vyplňte své zdravotní informace, stejně jako byste měli kontaktní kartu v aplikaci Kontakty.
 5. Klepněte na Hotovo

Apple přirozeně umožňuje uživatelům, kteří si chtějí chránit soukromí tyto informace v případě potřeby uzamknout – jednoduše stačí vypnout přepínač Show When Locked nahoře – ale důrazně doporučujeme jej vyplnit a zpřístupnit i když je zařízení uzamčeno. Pokud máte špatný zdravotní stav nebo alergie, které by zdravotníci měli vědět před podáním léčby, tato funkce by mohla zachránit život.

3. Přidejte nouzové kontakty

Při vyplňování svého lékařského průkazu si také můžete všimnout, že existuje sekce pro určení kontaktů v nouzových situacích. K této funkci je však více než pouhé zobrazení někoho, kdo má v případě nouze zavolat. Pokud zadáte čísla mobilních telefonů pro své kontakty – tj. Čísla, která jsou schopná přijímat textové zprávy SMS – budou tyto kontakty automaticky zasílány nouzové upozornění – včetně odkazu na vaši aktuální polohu – kdykoli spustíte nouzový SOS.

Iphone Sos Informujte nouzové kontakty

Vezměte prosím na vědomí, že funkce Emergency SOS volá nejprve tísňové služby a teprve poté jsou zvoleny vaše nouzové kontakty. Za zmínku také stojí, že oznámení jsou zasílána prostřednictvím textových zpráv SMS, nikoli aplikace iMessage, takže budete moci pouze upozornit lidi, kteří mají mobilní telefon, nikoli iPad nebo iPod touch. Po inicializaci služby Emergency SOS bude vaše umístění nadále sdíleno, dokud jej nezrušíte a kontaktům se po každém změně polohy zobrazí další oznámení. Funguje to i v případě, že máte na svém zařízení iPhone vypnutou službu určování polohy.

4. Používejte funkci Najít přátele

Nouzové SOS umožní určitým kontaktům získat vaši polohu v případě skutečně vážného ohrožení, nicméně jsou v tomto případě kontaktovány také záchranné složky. Ačkoli mnoho lidí vidí aplikaci Apple Find My Friends spíše jako sociální aplikaci, může být také neocenitelná pro to, aby pomohla udržet rodinné příslušníky v bezpečí tím, že zajistí aktuální přehled o poloze, což pomohlo v minulosti předejít několika únosům. Ti, kteří jsou si vědomi většího soukromí, mohou používat Find My Friends selektivněji, tedy například pouze když cestují nebo jdou ven v nočních hodinách. Aplikace Najít přátele umožňuje dočasně sdílet umístění na omezené časové období, které automaticky vyprší.

Najít přátele v iPhone

5. Aktivace detekce pádu Apple Watch Fall

I když se to netýká konkrétně iPhonu, rozhodně tento způsob stojí za zmínku. Dokonce i chytré hodinky Apple Watch disponují užitečnými, bezpečnostními funkcemi. Pokud vlastníte poslední čtvrtou generaci, můžete využít například detekci pádu, kdy systém automaticky spustí režim nouze a přivolá záchranné složky. Právě tato funkce pomohla zachránit několik životů, nicméně se musíte ujistit, že je nástroj aktivní. Ve výchozím nastavení jej Apple umožňuje pouze uživatelům starších 65 let.

6. Udržujte dostatečnou kapacitu baterie

Stát se může opravdu cokoliv, zejména v okamžiku, kdy to nejméně čekáte. Ať už používáte svůj iPhone pravidelně, nikdy nezapomeňte, že k přivolání záchranných složek musí být telefon zapnutý, takže je rozumné nepoužívat telefon až do úplného vypnutí, případně si zapnout úsporný režim. Pokud vám tedy zbývají poslední 2%, pak raději místo selfie myslete na krizové situace. Ideální je mít v takových případech náhradní akumulátor, zejména na delší výlety a to i v okolí města. Modely jsou různé a dokonce ani nezaberou příliš místa. Na tento krok dost uživatelů zapomíná, ve výsledku pak není možné přivolat pomoc.

Baterie Anker

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena