7 skrytých funkcí počítačů Mac. Věděli jste o nich?
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
Jak změnit ikony aplikací v macOS?
31.01.2023 Návody
Jak změnit ikony aplikací v macOS?
Hledáte způsob, jak snadno a rychle vyměnit výchozí ikonku aplikace na vašem Macu za vlastní? Přestože společnost Apple průběžně aktualizuje defaultní... číst celé
Evoluce počítače Apple iMac. Které modely jsme používali?
16.01.2023 Novinky
Evoluce počítače Apple iMac. Které modely jsme používali?
Krátce poté, co se Steve Jobs vrací zpět do své firmy v Kalifornii nastává v počítačovém průmyslu revoluční období. Došlo totiž ke zrušení modelové řa... číst celé
Apple myš a její vývoj. Které modely ještě neznáte?
02.01.2023 Novinky
Apple myš a její vývoj. Které modely ještě neznáte?
Věděli jste, že úplně první počítačovou myš sestavil Douglas Engelbart se svým týmem již v roce 1963? Byla vyrobena ze dřeva a měla kuličkové ložisko ... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

  1. Úvod
  2. Magazín
  3. 7 skrytých funkcí počítačů Mac. Věděli jste o nich?
08.12.2021

7 skrytých funkcí počítačů Mac. Věděli jste o nich?

Pokud vlastníte úplně první počítač od Applu, pak vás jistě překvapilo poněkud odlišné uživatelské prostředí operačního systému macOS. Oproti Windows se v určitých ohledech ovládání liší, nicméně jsme přesvědčeni, že si po krátké chvíli na změny hravě zvyknete a nebudete přechodu litovat. V případě, že jste na platformě od Microsoftu používali nejrůznější vychytávky a skryté nástroje, stejnými benefity disponují i MacBooky a možná, že následující odstavce mile překvapí i aktivní uživatele, kteří nad těmito funkcemi nikdy nepřemýšleli, nebo je vůbec nehledali.

Počítače Mac jsou nacpané chytrými a užitečnými funkcemi a nabízí řadu skrytých pokladů, jako je plnohodnotná klávesnice s emoji symboly, nebo třeba jednoduchý proces přejmenování hromady souborů pomocí pouhých několika kliknutí. Pojďme se společně podívat na celkem sedm z nich.

Všechny emotikony na Macu

Váš Mac má svou vlastní klávesnici emoji, stejně jako ta v telefonu. Dostat se k tomuto nástroji však není tak snadné jako stisknutí vyhrazeného tlačítka na mobilní klávesnici. Je to vlastně řada tlačítek na klávesnici, ale jakmile je uložíte do paměti, budete snadno odesílat emotikony přímo z vašeho Macu. 

Kdykoli píšete, stiskněte kombinaci Ctrl+command+mezerník . O sekundu později se zobrazí nástroj pro výběr emotikonů s vyhledávacím polem. 

Use emoji and symbols on Mac - Apple Support (ZA)

Ano, na vašem Macu existuje tmavý režim

Ve skutečnosti Apple přidal efektivní tmavý režim do Macu ještě před tím, než se objevil na iPhonu či iPadu, kde je podle statistik mimochodem velmi využíván, není se čemu divit. Když je tmavý režim na počítači zapnutý, všechny aplikace, které tuto funkci podporují, se změní ze světlých a jasných barev na téměř černou, což vašim očím usnadní pohled na obrazovku především v noci. 

Chcete-li použít tmavý režim, otevřete Předvolby systému a klikněte na Obecné. V horní části panelu Nastavení najdete tři možnosti: Světlý, Tmavý nebo Automaticky. Poslední dva se přepnou do tmavého režimu s automatickým přepínáním mezi světlem a tmou podle denní doby.

Dark Mode - Visual Design - macOS - Human Interface Guidelines - Apple  Developer

Neustále se měnící tapeta

Už vás nebaví neustále pozorovat jednu a tu stejnou tapetu na obrazovce vašeho počítače? Jasně, změnit si ji můžete ručně během několika vteřin. To je ale složitější proces, než Dynamic Desktop. Ten totiž dokáže měnit tapety přímo za vás v určitých intervalech. Tapeta se bude v průběhu dne měnit a pokud použijete výchozí variantu, bude se automaticky řídit podle východu a západu slunce. To znamená, že fotografie ostrova bude zobrazována v několika různých verzích. Rozhodně se jedná o lepší řešení, než statická tapeta, kterou už na ploše máte dobrých šest měsíců. Jak na to? Otevřete Předvolby systému a klikněte na Plocha a spořič obrazovky. Ujistěte se, že je vybrán rozevírací seznam Apple a poté vyberte jeden ze tří dynamických obrázků plochy. 

macOS Mojave dynamic wallpaper. How Apple built dynamic wallpapers? And… |  by Marcin Czachurski | ITNEXT

Pořízení snímku obrazovky. Jednoduše

Pořízení snímku obrazovky na Macu lze provést pomocí řady klávesových zkratek, z nichž všechny začínají Command-Shift a poté číslem. Například CMD+Shift+3 pořídí snímek celé obrazovky a CMD+Shift+4 vám umožní přetáhnout zaměřovací kříž přes oblast, kterou chcete zachytit. Naše oblíbená kombinace je CMD+Shift+5. Stiskněte to na klávesnici Macu a ve spodní části obrazovky se zobrazí malý panel nástrojů, který vám poskytne úplnou kontrolu nad tím, co je a co není zachyceno. Můžete dokonce spustit nebo zastavit nahrávání obrazovky vašeho Macu a také zvolit, kam se snímek obrazovky uloží. Pomocí tohoto komba se zbavíte dohadů, kterou klávesovou kombinaci potřebujete – stačí si zapamatovat tu jednu. 

Pořízení snímku obrazovky na Macu - Podpora Apple (CZ)

Vyplnění a podepsání dokumentu

Namísto použití aplikace třetí strany k podepisování dokumentu použijte na svém Macu aplikaci Náhled. Možnost přidat podpis v náhledu byla k dispozici již v roce 2011, ale nejde o nejobjevitelnější funkci. Po úvodním nastavení (které je samo o sobě snadné) zabere podepsání dokumentu v náhledu jen pár klepnutí. Vážně, používáme to pořád. 

Otevřete dokument, který chcete podepsat, v náhledu a poté klikněte na ikonu pera vedle vyhledávacího pole v záběru okna. Klikněte na pole podpisu a poté na Vytvořit podpis

Můžete buď podepsat kus papíru a podržet ho u fotoaparátu Macu, podepsat se pomocí trackpadu nebo se podepsat svým jménem na obrazovce iPhonu. 

Rychlé přejmenování více souborů

Měli jste někdy skupinu souborů, které jste potřebovali hromadně přejmenovat, a neradi trávíte čas jejich individuálním a nudným pojmenováním? Otevřete složku, která obsahuje vaše soubory a vyberte je všechny najednou. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na první soubor, podržet Shift a kliknout na poslední soubor. 

Klikněte pravým tlačítkem na zvýrazněné soubory a vyberte Přejmenovat x soubory. Vyplňte informace, které chcete použít, pomocí rozevíracích nabídek upravte nastavení a po dokončení klikněte na možnost Přejmenovat

Použijte svůj iPad jako druhý displej

Minulý rok Apple představil Sidecar, tedy užitečnou funkci, která promění váš iPad v bezdrátový druhý displej pro váš Mac. Před existený Sidecar jste si museli dokoupit aplikaci nebo adaptér třetí strany, aby to vůbec fungovalo. Nyní existuje lepší a jednodušší řešení. Abyste jej mohli používat, musíte mít nainstalovaný MacOS Catalina na vašem Macu a iPadOS 13 nebo novější na vašem iPadu.

Až budete připraveni rozšířit obrazovku svého Macu, klikněte na ikonu AirPlay v řádku nabídek v horní části obrazovky a vyberte možnost připojit k iPadu. Na vašem iPadu se pak zobrazí rozšířená plocha vašeho Macu, na kterou můžete přetahovat aplikace nebo ji používat jinak, jako na jakémkoli jiném displeji. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena