Apple M1 Ultra: Vše, co potřebujete vědět o tomto výkonném čipu
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Apple M1 Ultra: Vše, co potřebujete vědět o tomto výkonném čipu
22.03.2022

Apple M1 Ultra: Vše, co potřebujete vědět o tomto výkonném čipu

Pokud jste sledovali poslední mediální událost společnosti Apple, pak vám jistě neunikla informace, že jsme se dočkali tolik očekávaného procesoru M1 Ultra, který nabízí pořádnou porci výkonu. Nová čipová sada vítězí nad již tak výkonnými čipy M1, M1 Pro a M1 Max, přičemž nabízí neuvěřitelné parametry. M1 Ultra nastavuje měřítko s 128GB unifikovanou pamětí, 20jádrovým CPU, 64jádrovým GPU a 32jádrovým Neural Engine. Tato kombinace nabízí nesrovnatelný výkon pro vývojáře, 3D umělce a další profesionály. Pojďme se blíže podívat na to, co M1 Ultra dokáže…

Apple má 20jádrový ARM procesor M1 Ultra: dvě M1 Max v jednom, první  čipletové iGPU - Cnews.cz

Disruptivní technologie UltraFusion

UltraFusion zahrnuje spojení dvou matric M1 Mac. Jinými slovy, M1 Ultra se vyrábí spojením dvou M1 Maxů dohromady. Pomohlo to vyšvihnout měřítko čipu M1 Ultra na bezprecedentní úroveň.Obecně není takové uspořádání výrobci čipů preferováno. Připojování čipů má tendenci zvyšovat latenci, snižovat šířku pásma a spotřebovávat více energie. Apple toto omezení překonal použitím křemíkového interposeru, který směruje připojení z jedné zásuvky do druhé.Inovativní technologie pomáhá dosáhnout 2,5 TB/s nízké latence a 4x šířky pásma mezi procesory. Díky uspořádání považuje macOS M1 Ultra za jeden čip.

Apple M1 Ultra aneb 2× M1 Max v jednom pouzdře | Diit.cz

Výkon procesoru M1 Ultra

Úrovně výkonu M1 Ultra kotví mimo žebříčky. Apple tvrdí, že M1 Ultra nabízí až 8x vyšší výkon ve srovnání s M1. Získáte 20 jader CPU, z toho 16 vysoce výkonných jader. Podle dostupných informací rozdrtí nejrychlejší dostupný 16jádrový počítač a to až s 90% vyšším multivláknovým výkonem. Nejlepší ze všeho je, že M1 Ultra dosahuje špičkového výkonu při zachování úspory energie.

Výkon GPU M1 Ultra

M1 Ultra se může pochlubit 64jádrovým GPU, který při špičkovém výkonu spotřebuje o 200 wattů méně energie. Apple rozšířil architekturu jednotné paměti. Výsledkem je šířka pásma paměti 800 GB/s s až 128 GB RAM. Unified memory je specifická architektura, ve které celý systém používá stejnou RAM. Různé části systému obvykle používají různé oblasti paměti RAM.

Despite Apple's claims, M1 Ultra GPU is not as powerful as RTX 3090 -  VideoCardz.com

Kouzlo 32jádrového neurálního enginu

Neural Engine je hardware, který dokáže zpracovat miliardy operací každou sekundu. Umožňuje převádět funkce jako Face ID a další požadavky na strojové učení. S M1 Ultra můžete očekávat rychlejší kódování videa ProRes. Mac Studio poháněné M1 Ultra tvrdí, že podporuje 18 streamů přehrávání 8K ProRes. Mezi další přednosti patří řadiče Thunderbolt 4, Secure Enclave a runtime technologie.

Podpora aplikací macOS

Vývojáři aplikací pro macOS rychle přecházejí na univerzální aplikaci. macOS Monterey je navržen tak, aby vyhovoval exponenciálnímu nárůstu šířky pásma paměti, CPU a GPU. Vývojáři nyní mohou využít schopnosti zpracování M1 Ultra. Mezitím budou aplikace pro iPhone a iPad dostupné pro Mac.

Dostupnost

Apple M1 Ultra bude debutovat s Mac Studio, strojem zaměřeným na výkon vytvořeným pro profesionály. S největší pravděpodobností bude nový čipset brzy dostupný na všech MacBookech a iMacích v nadcházejících měsících. Apple již v minulosti přešel na M1 čipy pro řadu MacBooků.

Udržitelné a šetrné k životnímu prostředí

Apple je známý používáním udržitelných materiálů. M1 Ultra spotřebuje o 1000 kilowatthodin méně než high-end PC. To znamená úsporu účtů za elektřinu a přispívá k zelenějšímu životnímu prostředí. Kromě toho má Apple za cíl stát se uhlíkově neutrální do roku 2030. Jinými slovy, všechny čipy Apple budou 100% uhlíkově neutrální.

M1 Ultra je na stejné úrovni jako jeden z nejvýkonnějších komerčně dostupných GPU. Říká se, že nabízí 2,5x výkon ve srovnání se špičkovým desktopem Intel Core i9. Netřeba dodávat, že Intel má co dohánět.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena