Vzpomeňte si na to, jak dlouho se Apple pokoušel zavést funkci EKG na Apple Watch. Nejprve se objevil jen v několika zemích, což se dalo spočítat na prstech jedné ruky. Poté se jejich počet postupně začal zvyšovat, nicméně stejně dlouho to může trvat také u bezdrátových sluchátek.
- Štítky blogu
- Apple
- Mac
- iPhone
- MacBook
- iOS
- návod
- macOS
- MacOS
- triky
- tipy
- MacBook Pro
- macos
- smartphone
- Kuo
- macbook
- apple
- iOS13
- iPad
- iphone
- mac
- Silicon
- iOS 16
- MacBook Air
- AirPods
- iPhone 11
- USB-C
- laptop
- Windows
- Touch Bar
- iPhone 9
- upgrade
- předpověď
- news
- Apple Arcade
- Keynote
- Apple Silicon
- M1
- App Store
- Tim Cook
- navod
- Touch ID
- Macbook
- iPhone 11 PRO
- tip
- produkty
- PC
- Catalina
- iPadOS
- aplikace



Apple našel nové využití pro AirPods. Nyní mohou určit rychlost dýchání
AirPods od Applu jsou skvělá sluchátka, která mají v první řadě především dokonalý zvuk a to i ve starších modelech, navíc jsou podle většiny uživatelů pohodlné a po všech stránkách nejlepší volbou pro poslech oblíbené muziky. Apple je dokázal integrovat tak hluboko do svého ekosystému, že AirPods nyní nemají konkurenci. Vědí, jak přepínat mezi různými zařízeními, číst zprávy a příchozí oznámení a navíc je můžete vyhledat prostřednictvím aplikace Locator. Apple se ale rozhodl rozšířit možnosti v rámci zdravotnických funkcí.
Společnost Apple spolupracovala s vědci z Cornell University na provedení studie, která hodnotila účinnost používání AirPods k detekci respiračních onemocnění. Vědci vylepšili vestavěné mikrofony, aby naslouchaly dechu uživatele, a na základě těchto údajů vytvořili diagnostický obraz určující přítomnost nebo nepřítomnost patologií.
Apple vysvětlil, že dechová frekvence je stejně důležitým klinickým ukazatelem jako srdeční frekvence. Lze jej použít k posouzení celkového zdraví a kondice člověka. Dýchání lze použít k určení přítomnosti nebo nepřítomnosti mnoha nemocí a poruch, takže schopnost sledovat jeho frekvenci - v klidu i ve stresu - má velkou diagnostickou hodnotu.
Sběr dat o dýchání byl strukturován následovně:
- Uživatelé nosí sluchátka v klidu a ve stresu;
- Sluchátka zaznamenávají jejich dechovou frekvenci a odesílají je k analýze;
- Neuronová síť určuje, zda je rychlost RR normální;
- Poté začne neurální síť předpovídat RR pro určité případy použití sama.
Detekce dechu může ve skutečnosti hrát velkou roli při diagnostice nemocí od obezity po COVID-19. Navíc není ani nutné je diagnostikovat. Lékařům často bude stačit jednoduše sledovat frekvenci, s jakou jejich pacienti dýchají, aniž by je museli volat na osobní vyšetření. Pravidelné měření dechové frekvence umožní lékařům získat alespoň přibližnou představu o stavu uživatele, a to i na dálku.
Jedná se o první téměř lékařskou studii, kterou nevedly Apple Watch, ale AirPods. Navzdory skutečnosti, že už delší dobu kolují zvěsti o záměru společnosti Apple přeměnit sluchátka v diagnostický nástroj, ve skutečnosti k tomu neexistovalo žádné skutečné potvrzení, kromě abstraktních patentů. Až letos v létě viceprezident společnosti Apple Kevin Lynch zmínil, že AirPods by mohly být použity ke shromažďování různých dat pro monitorování zdraví.
V patentech však Apple popsal několik diagnostických funkcí, které by mohly být implementovány v AirPods:
- Počítání počtu provedených kroků;
- Výpočet srdeční frekvence;
- Stanovení rychlosti dýchání;
- Určení úrovně sluchu.
Další věc je, že všechny tyto funkce podle materiálů patentů vyžadovaly další senzory. Zdá se však, že studie Apple a Cornell používaly běžné AirPods. Jsou vybaveny mikrofony, které jsou dostatečně silné, aby zachytily dechovou frekvenci. Další věc je, že je nepravděpodobné, že by Apple tuto funkci vydal ve verzi pro běžné uživatele. Koneckonců, společnost musí nejprve identifikovat svou skutečnou účinnost.