Apple opět ustupuje Číně. Cenzuruje Apple TV+
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Novinky
  4. Apple opět ustupuje Číně. Cenzuruje Apple TV+
14.10.2019
Novinky

Apple opět ustupuje Číně. Cenzuruje Apple TV+

Protesty v Hong Kongu dělají Číně vrásky. Čím déle pokračují, tím více se k ní upínají oči veřejnosti a tím více se mluví o tamějším politického režimu. A to Čínské politbyro nerado. Začíná proto tlačit opravdu silnou kartou a možná tou vůbec nejsilnější – penězi.

Asi jste zaznamenali případ, kdy hráč Hearthstone vyhrál turnaj a v následujícím rozhovoru podpořil protestující v Hong Kongu. To si Blizzard alibisticky vyložil jako podněcování k násilí, cenu výherci odebral, zakázal mu na jeden rok účast na profesionálních turnajích a s oběma moderátory, kteří rozhovor vedli rozvázal smlouvu. Na jakém základě k propuštění moderátorů došlo, Blizzard zatím nevysvětlil.

Jeden prozaický důvod se však nabízí sám o sobě. Čínské peníze. Čínský trh je pro Blizzard klíčový (zrovna tak jako pro všechny ostatní velké firmy) a rozházet si karty s režimem by mohlo utáhnout finanční kohoutky. Pro Čínu není problém zakázat videohru o nic větší, než byl zákaz medvídka Pů (údajně se moc podobá prezidentovi Si Ťin-pching)

A toho se bojí nejenom Blizzard ale i Apple. Ten, aby předešel zlobě rudého obra stáhnul z Appstore aplikaci, která pomáhala Hong-Kongským demonstrantům v koordinaci.

A nezůstalo pouze u toho. Server BuzzFeed News říká, že úsilí vynaložené Applem k potěše Číny zasáhlo i jeho novou video platformu Apple TV+, jejichž manažeři dostali pokyn, aby se vyhnuli negativnímu zobrazení Číny.

Nejedná se přitom o novinku. Již dříve Apple nabádal tvůrce k zdrženlivé tvorbě materiálu, který by na Čínu vrhal špatné světlo. Přesné komuniké však známo není. Pokyny údajně vydal Eddy Cue a ředitel Apple pro vývoj mezinárodního obsahu Morgan Wandell. Apple se tak snaží předejít incidentu z roku 2016. Tehdy po půl roce od spuštění bylo ukončeno iTunes Movies a Apple iBooks. V případě nelibosti by AppleTV+ mohl stihnout stejný osud.

Hollywoodské producenty nebylo instruovat třeba. V Hollywoodu se totiž jedná o běžnou praxi, která tam funguje roky. Tvůrce jedné show, která není nijak spojená s Applem pro BuzzFeed uvedl: „Dělají to všichni. Musí, pokud se chtějí prosadit na jejich trhu. A to chtějí všichni. Znáte někoho, kdo ne?“

Tady bych pana producenta doplnil – ano znám. Jsou to tvůrci South Parku. Doporučuji kouknout na díl “Banned in China“ na který Čína reagovala zákazem South Parku na jejím území. Pokud nejste Sheldon Cooper, zřejmě Vám ta ironie už došla. Našinci asi bude známější ukončení sesterství mezi Prahou a Pekingem.

BuzzFeed mluvil i s vývojářem aplikací pro Apple. Jeho slova potvrzují už známé: „Jednoho dne nám zavolali z Apple a řekli nám, že po komunikaci s Čínskou vládou stahují naši aplikaci z Appstore.“ A během pěti minut byla aplikace pryč. Nezávisle na tom, technologický manažer Apple potvrdil BuzzFeedu existenci komunikačních kanálů o kterých není žádná diskuze.

TimCook obhajuje rozhodnutí stáhnout HK.live informacemi poukazujícími na možné zneužívání aplikace k organizovanému napadání policie. Jedná se však o zástupný argument, kvůli kterému čelí Apple značné kritice.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena