- Štítky blogu
- Apple
- Mac
- iPhone
- MacBook
- iOS
- návod
- macOS
- MacOS
- triky
- MacBook Pro
- tipy
- macos
- iPad
- macbook
- iOS13
- apple
- Kuo
- smartphone
- iphone
- mac
- MacBook Air
- USB-C
- laptop
- iOS 16
- Silicon
- AirPods
- iPhone 11
- produkty
- iPhone 11 PRO
- upgrade
- PC
- iPhone 9
- Windows
- předpověď
- navod
- Apple Silicon
- iPhone8
- tip
- Keynote
- M1
- Touch ID
- news
- Monterey
- Apple Arcade
- Touch Bar
- aplikace
- Tim Cook
- Macbook
- Mac PRO



Apple vysvětluje proč je iOS kvůli omezením lepší než Android
iOS je operační systém, který je doslova utkán z naprostých omezeních, co se týká uživatelsky dostupných úprav. Uživatelé iPhonů nemohou udělat polovinu toho, co je v systému Android v běžné praxi povoleno. Pokud ale vývojářské a hloubkové přizpůsobení systému není snem jablíčkářů, pak by jistě ocenili možnost stahovat si aplikace nejen z obchodu App Store. O tento krok se zajímají nejen uživatelé, ale také samotní vývojáři, kteří dokonce žádají povolení Applu ke stažení softwaru mimo oficiální obchod s aplikacemi soudní cestou. Kalifornský gigant ale daleko lépe chápe tuto situaci a je přesvědčen, proč to není úplně možné aplikovat pro veřejnost.
Jak víte, právě teď v Evropě probíhá proces proti společnosti Apple v případě monopolizace trhu s mobilními aplikacemi pro iOS. Evropští úředníci se snaží zjistit, zda má cupertinská společnost právo přinutit uživatele stahovat software pouze z jejich obchodu App Store. Ale protože řízení nemůže být jednostranné, Apple se také mohl zúčastnit a dokonce mu bylo dovoleno předložit argumenty na jeho obranu. Představitelé neváhali využít této příležitosti a ve všech barvách oznámili, proč byste v žádném případě neměli stahovat aplikace na iOS zvenčí, tedy z jiných zdrojů.
V případě, že bude společnost Apple nucena povolit sekundární způsob instalace aplikací, pak budou všichni uživatelé vážně ohroženi malwarem. Přesně tak uvedl k obhájení tiskový mluvčí. Navzdory skutečnosti, že na iOS je v zásadě o mnohem méně virů než na Android, je logické předpokládat, že téměř úplná absence maligního softwaru je zajištěná právě díky určitému omezení možností mobilního systému. Jednoduše řečeno, viry pro iPhone jsou minimální právě kvůli přísné politice technologického giganta a dalším prvkem je detailní kontrola veškerého softwaru, který se v App Store objeví.
Pokud to tedy shrneme, umožnit uživatelům vybrat si, kde si mají stahovat aplikace na svůj iPhone, zda v App Store, nebo mimo něj, je z bezpečnostních důvodů nemožné, říkají představitelé Applu.
To může podkopat zabezpečení celého systému jako celku, protože pak už vývojáři mohou připravit uživatele o volbu tím, že odmítnou umisťovat aplikace do oficiálního adresáře. Výsledkem je, že i ti, kteří se postaví proti sideloadingu, budou nuceni stáhnout si software odjinud, než oficiální cestou, čímž se vystaví rizikům, se kterými původně nesouhlasili.
O případech podvodů, kterých v souvislosti s povolením stahování aplikací zvenčí zaručeně přibude, asi není třeba říkat. Pokud Apple tento mechanismus implementuje, je zaručeno, že jej útočníci začnou používat. Nebude pro ně těžké vytvořit phishingovou stránku, která napodobuje design App Store , což jim umožní oklamat i ty, kteří si zásadně chtějí stahovat aplikace z oficiálního obchodu. Ale nebudou mít příležitost pochopit, zda je App Store skutečný nebo falešný, protože mechanismus bočního načítání nebude deaktivován.
Celkově s rozhodnutím a vysvětlením Applu souhlasíme, nicméně zdá se nám, že se rival snaží nahradit všechny koncepty. Ostatně, povolit sideloading je zcela volitelné. Za prvé proto, že to může být opravdu nebezpečné, a za druhé proto, že je možné vypracovat systém pokynů pro vytváření ověřených obchodů s aplikacemi, jak se to dělá v systému Android. Ostatně nikoho by nikdy nenapadlo pochybovat o zabezpečení Amazon Appstore nebo Huawei AppGallery. Apple by se tedy musel zapojit a navrhnout takový scénář - ještě dříve, než k tomu bude oficiálně nucen státními orgány na pokyn soudního příkazu.