Důležité informace jak správně pečovat o Apple MacBook
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
26.05.2023 Návody
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
Nemáte jistotu, jak začít s Apple Numbers na Macu? Pro podnikání i osobní využití je Numbers praktickou tabulkovou aplikací, která je součástí macOS. ... číst celé
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
05.04.2023 Návody
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
Situací, kdy jako majitel iPhonu nebo iPadu potřebujete zjistit IMEI může být hned několik. Proto byste měli zaručeně znát jednotlivé způsoby, jak sér... číst celé
MacBook a jeho hlavní výhody. Proč je tak oblíbený?
13.03.2023 Novinky
MacBook a jeho hlavní výhody. Proč je tak oblíbený?
Od představení prvního MacBooku uplynulo již 17 let, přičemž se tento kousek přenosného počítače od Applu stal velmi popuárním mezi uživateli po celém... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. Důležité informace jak správně pečovat o Apple MacBook
11.05.2022
Návody

Důležité informace jak správně pečovat o Apple MacBook

Řadíte se mezi spokojené uživatele MacBooku? Ať už jste si pořídili starší, nebo novější modelovou řadu přenosného počítače od Apple, během používání dochází logicky k jeho opotřebení a vnitřnímu znečištění, které při běžném provozu neuvidíte. Stejně jako řada dalších spotřebních věcí v domácnosti vyžaduje i počítač pravidelnou údržbu, kterou doporučujeme nepřehlížet. Co se může stát, pokud nebude zařízení preventivně pod kontrolou, proč je důležité pastovat procesor a jak udržet Mac v nejlepší kondici? Na to se společně podíváme v následujících řádcích.

A protože MacBook není nejlevnější investice (pořizujeme ho klidně i na 5 let dopředu) doporučujeme se následujících tipů ze zákulisí obzvlášť držet. V případě zanedbání péče vás totiž pak může vyjít návštěva servisu na nemalé peníze.

Základem je správné čištění 

O tom, že je důležité udržovat vnější konstrukci počítače nejen z hygienických důvodů v čistotě se nemusíme asi příliš rozepisovat. Většinou si však majitelé MacBooků své počítače hýčkají a nedopustí, aby jim na pracovním stole dělal ostudu. Kromě běžného čištění hadříkem (obrazovka, klávesnice a další) je ale třeba myslet na vnitřní část počítače a největším nepřítelem jsou prachové částice. 

Stejně jako automobil a jeho motor vyžaduje pravidelnou údržbu, také o ventilátor a komponenty, které pohání počítač je třeba důkladně pečovat. Nic ve výdechu ventilace nevidíte? To nejlepší se totiž skrývá uvnitř, obzvlášť kolem součástek, jako je základní deska a stovky mikročipů, které mohou být zaneseny na první pohled neškodným prachem. Drobné nečistoty mají výrazný vliv na ztrátu výkonu, provozní teplotu a hlučnost. Demontáž a mechanické čištění může být pro více zdatné uživatele jednoduchá záležitost, jen je třeba vždy před zákrokem odpojit baterii a používat kvalitní nářadí. Kdo by si na čištění netroufal, pak MacBook zanese do servisu, kde se o preventivní údržbu postarají. Jestliže hledáte specialistu na servis s garancí nejvyšší profesionality, MacBookarna.cz je nejlepší volbou, co pro svůj počítač můžete udělat.

Pastování procesoru. Proč?

Každý čipset, který je součástí počítače (MacBook, iMac, Mac mini a další) musí být od výroby pokryt speciální teplovodivou pastou (kontakt deska/procesor). Právě ta zajišťuje lepší přenos tepla a nedochází k přehřívání a zatěžování ventilátorů. Účinnost chlazení se tím zvyšuje o 100% avšak nedostatečnou údržbou přichází problémy. Jedním z nich je tzv. zpečení, nebo-li utvoření umělohmotné placky, která naopak teplotu procesoru zvyšuje. Oprava takového poškození může být velice nákladná, někdy až nerentabilní. Doporučuje se provádět výměnu teplovodivé pasty alespoň jednou za 12/24 měsíců společně s čištěním vnitřních částí. Intenzita čištění se odvíjí od toho, kde a jak MacBook používáte.

Pokud se do procesu pastování pustíte, pak doporučujeme volit kvalitnější teplovodivou pastu v dostatečném množství. Upozorňujeme, že neodborný zásah může vyústit v nevratné poškození počítače. Před jeho rozebráním je třeba odpojit od elektrické energie, zbavit se zbytkového napětí a používat kvalitní nářadí včetně ochranných pomůcek. Netroufáte si na takový zásah? Pak doporučujeme využít služeb výměny teplovodivé pasty na MacBookárna.cz, kdy navíc dostanete záruku 6 měsíců na servisní zákrok.

Dejte mu chvíli pauzu

I Váš počítač potřebuje chvíli oddechu. Pokud tedy využíváte zařízení v řádech několika hodin denně, ať už k profesionální činnosti, nebo běžným procesům. Dost často jsou uživatelé naučeni využívat režim spánku, nebo nechat MacBook puštěný se zhasnutou obrazovkou i při nečinnosti, což neustále využívá energii. Takový způsob používání se může později projevit na samotném hardwaru. Proto je důležité jednou za čas zařízení úplně vypnout a odpojit nabíječku, případně v určitých intervalech provádět restart systému, aby měl možnost počítač všechny operace načíst od začátku (vhodné i pro paměťové moduly) a diskové úložiště.

Nezapomeňte také pravidelně aktualizovat operační systém a veškeré aplikace, které využíváte. Veškeré dostupné instalace najdete přímo v aplikaci Mac App Store. Díky tomu poběží Macbook svižněji a bezproblémově. Stejně tak se doporučuje mít vždy alespoň 10% volného místa na disku (vytížení disku může počítač zpomalit).

Chraňte MacBook před vlhkem a teplem

Přenosný počítač od Applu je velmi choulostivý na výkyvy teplot a nadbytečnou vlhkost. Pokud tedy chystáte cestu do tropických oblastí, MacBook nechte raději doma, abyste případnému poškození předešli. Nemusíte ale jezdit daleko, vlhkost ho dokáže zlikvidovat i ve vaší domácnosti. Nápady, jako sledovat filmy v koupelně, kde se vlhkost zdržuje nejvíce rovnou vypusťte. Nejlepší je chladné a suché prostředí, než horké a vlhké, ve kterém počítače doslova trpí. Vyšší koncentrace vodní páry dokáže zkorodovat kousky hardwaru, což se může skončit u zkratu a úplného znefunkčnění počítače. V jakých teplotách je ideální MacBook používat?

Apple doporučuje používat notebook Mac v prostředí s okolní teplotou 10 až 35 °C. Pamatujte, že teplota krytu je mnohem nižší než teplota vnitřních součástí. Nikdy nenechávejte laptop v autě, protože teplota v zaparkovaném voze může tento rozsah snadno překročit. Naopak uškodit mohou také nízké teploty. Ty jsou nejsou ideální pro základní desku, kondenzátory, zálohovací baterie a další součástky.

Udržujte baterii ve správné kondici

Životnost baterií v MacBooku je často diskutovaným tématem. Akumulátor mnohdy ztrácí kapacitu úplně zbytečně a mohou za to samotní uživatelé. V případě, že se o něj budeme správně starat, dokáže se pochlubit solidními hodnotami. Jedním z ukazatelů jsou nabíjecí cykly. Podle informací jsou dnešní laptopy schopné vydržet okolo 1000 cyklů, což je však v některých situacích spekulativní. 

Baterii nedělá dobře zejména extrémní teplo a vztahuje se na ni stejné teplotní rozpětí, které jsme psali o několik řádků výše. Mínusové teploty nejsou destruktivní, kdežto ty extrémní plusové ano. Doporučujeme také počítač vypínat, pokud jej nebudeme delší dobu používat. Používáte externí monitor? Pak počítejte s kratší výdrží baterie, jelikož akumulátor využívá energii pro zobrazení dalšího obsahu (v rámci grafické karty). Výměna baterie značně prodlouží životnost MacBooku. Cena se pohybuje již od 2500 Kč, zatímco nový počítač vyjde na desítky tisíc. Kam na výměnu baterie? Na MacBookarna.cz se o servis vašeho počítače postarají. Pokud vám stávající MacBook jinak ještě dostačuje, investice do výměny akumulátoru se rozhodně vyplatí.

“Tuto publikaci a všechny zmíněné informace týkající se správné údržby MacBooku pro vás připravil Michal Dvořák z MacBookarna.cz, která mimochodem existuje na trhu již desátým rokem a za tuto dobu zprocesovala tisíce úspěšných obchodů.”

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena