Apple bazarová Jednička! Hledáš MacBook Pro či Air?
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. Dvanáct důvodů proč je Mac lepší než PC
08.04.2019
Návody

Dvanáct důvodů proč je Mac lepší než PC

Snažíte se vybrat, která platforma je pro Vás lepší, zda-li je to PC a nebo Mac? Nebo jste jenom zvědaví na to, co dokáže Mac oproti počítači s Windows lépe?

Je totiž mnoho věcí, které dokáže Mac lépe než PC. Samozřejmě je tu i spousta věcí, které zvládne PC o poznání lépe než Mac. Tento článek však pojednává hlavně o tom, co dokáže lépe Mac a proč se rozhodnout právě pro něj. O slabinách Macu, a kdy je lépe sáhnout po PC, si napíšeme příště.

Zde je 12 důvodů proč koupit Mac spíše než PC:

 

 

 

1. Mac je výrazně jednodušší na ovládání

 

Windows 10 jsou ve svojí podstatě velmi dobrý operační systém s tunami různých funkcí. Jako všude ale i zde platí, že méně může být více. Microsoft se rád nechává Applem inspirovat - už Windows 2.0 opisovalo cca 189 grafických prvků. Nedaří se mu však držet čistotu a uspořádanost Macu. Často působí chaoticky a přeplácaně. Běžný uživatel se v některých nastaveních může ztrácet.

 

U Macu nejsou potřebné různé cleanery registrů, defragmentátory disků, různé verze ovladačů, service packů atd. Všechno prostě a jednoduše funguje a uživatel se tak může daleko lépe soustředit na to, co je pro něj podstatné.

 

2. Nové verze operačního systému jsou vždy zdarma

 

 

Kdykoliv Apple vypustí novou verzi operačního systému, je zdarma. Dá se stáhnout a instalovat na jakýkoliv Mac, který daný systém podporuje.

Windows dostávají také větší updaty, a to dvakrát ročně. Pokud však máte starší verzi Windows (7, 8, 8.1) a chcete přejít na novější, je třeba zaplatit několik tisíc korun.

Ano máte pravdu – Windows 7 nabízel upgrade na Windows 10 zdarma. Jednalo se však o velice ojedinělou akci, kde byl Microsoft zděšen úspěchu Windows 7 a následným debaklem v podobě Windows 8, na které nikdo nechtěl přejít. Tato akce se pravděpodobně nebude dlouho opakovat.

 

3. MacBooky mají nejlepší trackpady

 

Pouze pár laptopů (a vlastně jestli vůbec nějaké) se dokáže přiblížit kvalitě trackpadů od Apple. Zatímco spousta touchpadů na počítačích s Windows může být prakticky nepoužitelných, nebo se jenom těžce zbavujete dojmu, že i s kamenem by se dalo pracovat lépe, trackpady Apple jsou jedním slovem ohromující. Díky lehkosti a přesnosti pohybu, pohybovým gestům, Force Touch a dalším vychytávkám prakticky zcela odpadává potřeba myši.

 

 

 

 

4. Macy mají skvělou kvalitu displejů

 

 

 

Většina MacBooků (vyjma MacBooku AIR) je vybavena Retina displejem. Ten má nádherné podání barev, kontrast i hloubku. Samozřejmě – i počítače s Windows nabízí nádherné displeje a někdy dokonce i lepší. Musíte však už opravdu velmi pečlivě hledat, aby jste nějaký takový našli. Pokud je kvalita displeje laptopu pro Vás důležitým parametrem, pak lze MacBooky PRO jen doporučit.

 

 

 

5. Mac je snadnější opravit

 

 

Existuje obrovská spousta míst pro servis notebooků. Velmi rychle ale zjistíte, že jak jejich ceny, ale hlavně kvalita, se nesmírně liší. Z vlastní zkušenosti Vám můžu potvrdit, že najít ten správný servis stojí nemalé úsilí a hlavně pořádnou porci nervů.

 

MacBooky jsou oproti ostatním notebookům velmi snadno rozebratelné – nepoužívají plastové „křapky“ a tak je lze opravit tak, aby nebylo vůbec vidět, že bylo do počítače vstoupeno. Taky není potřeba sundávat klávesnici, což je u notebooků zcela běžné.

Servis MacBooků je tedy v tomhle ohledu podstatně jednodušší. Stačí vyhledat autorizovaný servis, či přímo Applestore, MacBookarnu, nebo podobné. Všude se o Vás královsky postarají.

 

6. Užitečný software zdarma


 

 

 

Ke každému Macu je zdarma balíček užitečného softwaru k zpracování hudby, videa, obrázků, tabulek, textů, prezentací a spoustu dalšího. Dle našeho subjektivního názoru jsou navíc o level lepší. Zkoušeli jsme jak iMovie, tak Movie maker, a práce v prvním jmenovaném nás oslovila rozhodně více.

 

 

 

 

 

 

7. Mac si drží hodnotu

 

 

Na první pohled se můžou jevit počítače s Mac značně dražší než počítač s totožnou konfigurací s Windows. Je však potřeba zvážit nejenom to, že operační systém je zdarma, ale i fakt, že počítače Apple si daleko více drží hodnotu. Není výjimkou, že počítač s Windows po prvních 2 letech používání padá i hluboko pod 50% hodnoty. Zatímco dobře udržovaný Mac prodáte i kolem 70% ceny, kterou měl na začátku. Navíc i v případě nevratného poškození stále není bezcenný. Vzhledem k tomu, že Apple oficiálně neprodává náhradní díly, dá se vždy dobře prodat domácím kutilům a nebo neautorizovaným servisům.

 

 

 

8. Zálohování

 

 

 

Možnost mít všechna svoje data zpět i po poškození nebo ztrátě počítače je k nezaplacení. Přijít o stovky hodin práce, či neopakovatelných momentek v podobě fotografií a videa, je v dnešní době již zcela zbytečné. A i když je Windows Backup dobrá utilita, na Time Machine nestačí. Jednoduchost, se kterou stačí připojit jakýkoliv disk a jedním kliknutím zálohovat celý systém, který jde pak stejně snadno nahrát do jakéhokoliv jiného MacBooku i s jiným ročníkem výroby a konfigurací, jí dává velmi přehledný náskok před konkurencí.

 

 

9. MacBook se snáze vybírá

 

 

Ve své podstatě má Mac pouze pár modelů počítačů. Je to dáno hlavně tím, že Mac dělá pouze Apple, zatímco PC vyrábí velká spousta různých značek (nebo si jej stavíme úplně sami v případě stolního PC).

 

PC tak má nepřeberné množství různých konfigurací často pod stejnými, nebo podobnými označeními. Pokud nevíte přesně, co hledáte, nebo se nevyznáte v parametrech, pak může být výběr opravdu tvrdý oříšek.

Pro běžného uživatele, který nemá znalosti v IT a chce pouze koupit počítač bez toho, aby si k tomu musel studovat hory informací, je Mac rozhodně lepší volbou. O tom, jak snadné je vybrat správný Mac, si povíme v jednom z dalších článků.

 

 

10. Apple ekosystém

 

Zatímco některé předešlé body u zarytých Windowsáků mohly vyvolat řadu připomínek, u tohoto bodu je vítěz zcela jasný. Ekosystém Apple lze jenom velmi těžko překonat. Vše spolu dokonale ladí. Spojení telefonu, počítače, laptopu, tabletu, hodinek, televize, MP3. Vše rychlé, velmi snadné a hlavně velice bezpečné. V tomto ohledu Apple jen stěží najde konkurenci.

 

 

11. „Bloatware“

 

Bloatware je mor. Jedná se o předinstalovaný software výrobcem daného laptopu. Často je jenom málo užitečný a bývá problém s jeho odstraněním.

Dokonce i když si koupíte originální Windows, přijde občas s předinstalovanými hrami typu candy crush a podobně. Na Mac nic takového nenajdete.

 

 

 

12. Když budete chtít můžete mít Windows na Macu

 

Chcete všechny výhody Macu, ale potřebujete z určitých důvodů stále i Windows? Tak to Vás velmi potěší, že Windows se dá velice snadno nainstalovat na jakýkoliv počítač s Mac od Apple. Velmi snadno, rychle a zdarma (návod jak na to najdete na našem webu zde: http://www.macbookarna.cz/instalace-windows-mac)

Windows můžete i virtualizovat například programem Parallels desktop. Pak je zde možnost přepínat mezi jednotlivými systémy pouhým přetažením třech prstů na Touchpadu – je to velmi efektivní pomocník. Radu, jak instalovat Parallels Desktop, najdete taktéž na našem webu zde: http://www.macbookarna.cz/jak-nainstalovat-parallels

 

Svým způsobem lze mít i Mac na Windows - takzvaný „Hackintosh“ . Tam se ovšem kvalitou zpracování a optimalizace k realitě Apple ekosystému ani nepřiblížíte, takže tuto možnost všeobecně nemůžeme doporučit.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena