Face ID vs. Touch ID: Srovnávací analýza
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Face ID vs. Touch ID: Srovnávací analýza
08.04.2022

Face ID vs. Touch ID: Srovnávací analýza

Společnost Apple poprvé představila novou metodu ověřování Face ID již v roce 2017. Prvním modelem s touto technologií byl prémiový iPhone X, který kalifornský gigant předsatvil k desátému výročí iPhonů. Biometrický autentizační systém Apple Face ID umožňuje odemykání zařízení, provádění plateb, přístup k osobním údajům a sledování výrazů obličeje Animojis.

Apple sklidil nepřeberné množství negativní publicity za nahrazení Touch ID, zejména od nadšenců pro ochranu soukromí, kteří byli skeptičtí ohledně rozpoznávání obličejů uživatelů a jeho zneužití. Téměř každý iPhone (kromě řady iPhone SE) a iPad Pro vydaný po roce 2017 však obsahuje Face ID. Pro Apple se stalo standardem nabízet Touch ID ve svých základních produktech (iPad a iPad mini) a Face ID ve svých prémiových produktech, včetně iPadu Pro a iPhone.

Majitelé iPhonů si nově odemknou WhatsApp pomocí Face ID a Touch ID |  mobilenet.cz

Zajímalo vás ale, jak se tyto dvě autentizační metody staví proti sobě? Nabízí Face ID větší zabezpečení než Touch ID, nebo jaké jsou mezi nimi rozdíly pro běžné používání?

Face ID vs. Touch ID: Technika v zákulisí

Než začneme porovnávat Face ID a Touch ID, je důležité porozumět fungování obou patentovaných technologií Apple. Začněme prvně technologií Touch ID.

Apple poprvé představil Touch ID s iPhone 5S v roce 2013. Touch ID, integrované do tlačítka Domů, nabízí poměrně pohodlný způsob odemykání iPhonu/iPadu a ověřování nákupů z App Store místo pokaždé, když zadáváte přístupový kód. Touch ID je chráněno vnější vrstvou safírového skla odolného proti poškrábání. Kromě ochrany snímače slouží safírové sklo také jako čočka pro zaostření otisků prstů na snímač. Pod sklem je detekční kroužek z nerezové oceli, který detekuje otisk prstu při přiložení prstu na tlačítko.

Face ID bylo spuštěno jako další krok směrem k bezpečné a uživatelsky přívětivé biometrické autentizační metodě. Neuvěřitelná technologie společnosti Apple obsahuje komplexní hardwarový modul, který Apple s oblibou nazývá „kamerový systém TrueDepth“. Pracuje s neuronovými sítěmi a neuronovým enginem Bionic čipové sady. Pokaždé, když se podíváte na svůj iPhone/iPad s funkcí Face ID, bodový projektor promítne na váš obličej více než 30 000 neviditelných bodů pro vytvoření podrobné mapy obličeje. 

Apple a Qualcomm pracují na Touch ID integrovaném v obrazovce.

Stejně jako Touch ID jsou data rozpoznávání obličeje nepřístupná pro operační systém a aplikace. Místo toho je uložen v zabezpečené enklávě.

Face ID vs. Touch ID: Co je bezpečnější?

I když existují smíšené názory odborníků na ochranu soukromí na to, co je bezpečnější, Apple tvrdí, že Face ID je 20krát bezpečnější než Touch ID. Zatímco šance, že někdo odemkne váš iPhone pomocí podvrženého otisku prstu, je jedna ku 50 000, toto číslo roste exponenciálně na falešně pozitivní jednu ku milionu, pokud jde o Face ID. 

Apple na svých webových stránkách uvádí, že není možné replikovat data rozpoznání obličeje pomocí tisku nebo 2D digitálních fotografií, masek nebo jiných podobných technik. 

Který je rychlejší? Face ID nebo Touch ID

Pokud jde o rychlost, Touch ID rozhodně vyhrává. Podle různých testů trvá odemknout iPhone X necelé dvě vteřiny (1,8 sekundy), zatímco přejetím prstu po domovském tlačítku a načtení dat zabere pouhých 0,91 sekundy. 

Na papíře je Touch ID rychlejší než Face ID, ale totéž neplatí v reálných aplikacích. Pokud musíte otevřít oznámení na zařízení Touch ID, musíte na oznámení klepnout a přiložit prst na senzor. V zařízeních vybavených Face ID je postup mnohem jednodušší. Když zvednete, abyste klepli na oznámení, Face ID současně rozpozná váš obličej, a nabízí tak rychlejší přístup k oznámení.

Proč Apple přešel z Touch ID na Face ID?

Jedním z důvodů, proč se Apple rozhodl v roce 2017 přejít na Face ID, je tvar zařízení. Face ID umožňuje využít více obrazovky než dotykové ID integrované do kulatého tlačítka. To Applu umožnilo nabídnout větší obrazovky a tenčí rámečky. Od vydání iPhonu X v roce 2017 a vstupu do notch jsme viděli i protějšky Androidu, kteří přijali design notch, i když svým způsobem. S vydáním iOS 15.4 Apple učinil Face ID kompatibilní, i když máte respirátor. Tento krok naznačuje, že Apple nemá v plánu znovu přijmout Touch ID na svých iPhonech. Proslýchá se, že Apple plánuje další vylepšení Face ID namísto návratu k Touch ID.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena