Jak Apple začal potichu naslouchat svým uživatelům
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
5 Apple produktů, které nelze opravit. Znáte je všechny?
23.06.2022 Novinky
5 Apple produktů, které nelze opravit. Znáte je všechny?
Přestože se podle žebříčku řadí produkty od Applu mezi nejméně poruchové v porovnání s konkurenčními modely a je velmi těžké je bez cíleného vědomí ne... číst celé
iPhone jako webová kamera v macOS Ventura. Jak to funguje?
13.06.2022 Novinky
iPhone jako webová kamera v macOS Ventura. Jak to funguje?
Na vývojářské konferenci WWDC 2022, která proběhla začátkem tohoto měsíce, Apple oznámil novou funkci fotoaparátu jako součást režimu kontinuity. Nyní... číst celé
MacBook a procesory. Trnitá cesta od Motoroly až po Apple Silicon M2
07.06.2022
MacBook a procesory. Trnitá cesta od Motoroly až po Apple Silicon M2
Apple, jakožto technologický gigant představil za dobu své existence nespočet přenosných, kapesních či stolních počítačů. Každý z modelů pak postupně ... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Jak Apple začal potichu naslouchat svým uživatelům
27.08.2021

Jak Apple začal potichu naslouchat svým uživatelům

Společnost Apple ve skutečnosti nikdy moc neposlouchala své uživatele. To byl a je mandát Steva Jobse, který upřímně věřil, že následovat příklad spotřebitelů znamená dělat věci špatně, protože vůbec nevědí, co vlastně chtějí. Navzdory skutečnosti, že společnost již 10 let vede jiná osoba, Cupertino nadále sleduje postulát svého zakladatele. Alespoň se o to snaží, protože čas od času Apple potichu naslouchá, co uživatelé říkají, dělají a co chtějí.

Jak se Apple změnil od doby vedení Tima Cooka?

Poprvé Apple opravdu poslouchal uživatele v roce 2013. Poté společnost vydala iOS 7. Aktualizace vyšla v neúplném stavu, že vývojáři byli nuceni ji dokončit společně s koncovými uživateli. Změny nebyly funkční, ale spíše kosmetické. Lidé vývojářům říkali, jak nejlépe změnit písma, upravit průhlednost, stíny atd. 

Další významný případ nastal s motýlkovou klávesnicí. Po čtyřech pokusech dát mu spolehlivost Cupertino poslouchal uživatele a vrátil se ke starým dobrým „nůžkám“. Říkat jim starým způsobem samozřejmě nebylo možné a obchodníci používali jiné, eufoničtější jméno, ale faktem zůstává - Apple jednoduše vrátil starý mechanismus typu „nůžky“ přesně na žádost svých uživatelů. Jedná se však o vynucené změny, které by Apple i tak nemohl nechat dále v oběhu, jelikož pokud by ponechal nespolehlivou klávesnici, nebo odmítl opravit nedostatky v operačním systému, jednoznačně by to ovlivnilo jeho autoritu mezi uživateli. Ať už je to třeba prohlížeč Safari, který Apple upravil speciálně pro uživatele v iOS 15.

Pokud si pamatujete, na WWDC 2021 nám byl ukázán nový design Safari s adresním řádkem ve spodní části obrazovky. Uživatelé na tuto novinku reagovali negativně a vývojáři Applu ji rychle napravili a nabídli možnost zvolit si typ designu prohlížeče. Zdá se, že na tom není nic špatného. Nakonec Google také jen vrátil adresní řádek zpět nahoru, protože se to uživatelům nelíbilo. Apple je ale jiná věc.

Je divné, že se Apple chová takto z několika důvodů:

  • Za prvé, Safari je jednou z klíčových aplikací pro iOS a umožnit uživatelům přizpůsobit si vzhled a chování není vůbec styl Applu.
  • Zadruhé, Apple během prezentace věnoval poměrně velkou pozornost aktualizaci Safari a zjevně nehodlal dávat uživatelům na výběr. V Cupertinu chtěli, aby adresní řádek ve spodní části obrazovky byl jedinou možnou možností návrhu.
  • Za třetí, Apple by mohl nový design na rok nebo dva opustit a vrátit vše zpět v iOS 16 nebo iOS 17.

Nechci říci, že když Apple poslouchá názory uživatelů na design Safari, ztratil tvář. Spíše naopak. V Cupertinu si uvědomili, že v tomto případě uživatelé opravdu lépe vědí, jak je pro ně pohodlnější používat prohlížeč, a tak neohnuli linii a rychle postavili speciální doplněk pro změnu designu do iOS. To je nesmírně pozitivní trend.

Nejsem si jistý, že Apple bude i nadále jednat podle tohoto vzorce a bude se řídit názorem uživatelů. Koneckonců není daleko k úplnému podání spotřebiteli, což v takových věcech zjevně není nejlepším řešením. Nyní však s jistotou víme, že nás Apple poslouchá a může čas od času kvůli svému pohodlí rozbít své vlastní základy.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena