Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
MacBook Pro 13 M1 vs. MacBook Pro 14. Jaké jsou rozdíly?
24.10.2021 Novinky
MacBook Pro 13 M1 vs. MacBook Pro 14. Jaké jsou rozdíly?
Společnost Apple většinou nabízela své přenosné počítače ve dvou velikostních variantách, ať už se jednalo o MacBook Air (11,6" a 13,3"), nebo třeba h... číst celé
Apple vysvětluje proč je iOS kvůli omezením lepší než Android
14.10.2021 Novinky
Apple vysvětluje proč je iOS kvůli omezením lepší než Android
iOS je operační systém, který je doslova utkán z naprostých omezeních, co se týká uživatelsky dostupných úprav. Uživatelé iPhonů nemohou udělat polovi... číst celé
EU tlačí. Apple může být nucen zavést USB-C pro budoucí iPhony
04.10.2021 Novinky
EU tlačí. Apple může být nucen zavést USB-C pro budoucí iPhony
Přestože poslední modely jablečných tabletů, zejména iPad Pro  a iPad mini již disponují standardem USB-C, kalifornský gigant se dlouhá léta brání pou... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. Jak používat nástroj Spotlight na počítači Mac?
27.10.2020
Návody

Jak používat nástroj Spotlight na počítači Mac?

Pokud již nějakou dobu používáte některý z počítačů Mac, pak jste jistě slyšeli o nástroji Spotlight. Pro některé to však může být novinka, kterou doposud nevyzkoušeli. O co se jedná? V podstatě zastupuje vestavěný nástroj pro vyhledávání a otevírání souborů, složek, aplikací, hudby, filmů a dalších předvoleb. Společně se podíváme na to, jak používat Spotlight na počítači Mac jako profesionál.

Co všechno Spotlight najde na Macu?

Jak je patrné z výše uvedeného odstavce, Spotlight Search dokáže do značné míry najít vše, co je na vašem Macu uložené. Navíc vám dokáže zobrazit užitečné návrhy z webu, do které zapadají třeba místa v okolí, doporučené aplikace z obchodu App Store, nebo média z iTunes Store. Prostřednictvím tohoto nástroje si můžete vyhledat, nebo zobrazit: Aplikace, záložky a historii webu, kalkulačku, kontakty, události kalendáře, konverze, slovník, dokumenty, poštu, filmy, hudbu, jednotlivé složky a mnohem víc. Dokonce máte možnost vyloučit při zobrazování určité výsledky kategorií, nebo složek.

Jak zobrazit a používat Spotlight?

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob přístupu k Spotlightu je stisknutím kláves Command (⌘) + mezerník . Můžete také kliknout na tlačítko vyhledávání v pravém horním rohu obrazovky počítače Mac. Po spuštění služby Spotlight Search zobrazte návrhy zadáním názvu nebo příkazu. Výsledky se během psaní zobrazují téměř v reálném čase. Ve většině případů ani nemusíte psát celé slovo.  Následně stačí vyhledaný návrh potvrdit klávesou Enter.

Pokud chcete například vyhledat dokument, ale nepamatujete si jeho název, stačí zadat alespoň frázi .zip, která okamžitě zobrazí všechny soubory v tomto formátu. To stejné platí i pro filmy, PDF dokumenty a další soubory. Chcete-li zobrazit všechny výsledky hledání ve Finderu, poklepejte na Zobrazit vše ve Finderu.

Pokud chcete znát umístění vyhledaného souboru nebo celé složky, pak jej vyberte, následně stiskněte a podržte klávesu Příkaz. Uvidíte cestu k umístění. Chcete-li otevřít toto umístění, stiskněte kombinaci kláves Command + R .

Soubor nebo složku můžete také přetáhnout ze služby Spotlight Search na plochu nebo kamkoli jinam. Tím se soubor nepřesune, ale vytvoří se kopie.

K čemu dalšímu ho můžete používat?

Vyhledání časů promítání: Zadejte název filmu. Chcete-li zjistit, co se hraje ve vašem okolí, zadejte „ Showtime “.

Pro počasí : Otevřete Spotlight a zadejte „ počasí “. Nebo zadejte „ počasí v Brně “.

Pro místa v okolí, jako jsou restaurace, zadejte příkaz jako „ čínská restaurace “. Poté vyberte výsledek v sekci Mapy.

Použijte Spotlight jako kalkulačku

Výpočet je rychlý a přesný. Začněte tím, že do Spotlightu napíšete něco jako 500 + 500 . Výsledek uvidíte okamžitě. Pro odčítání použijte ( - ), pro násobení ( * ) a pro dělení ( / ).

Použijte Spotlight jako nástroj pro převod

Chcete-li převádět z jedné jednotky na druhou, zadejte ji do vyhledávače Spotlight Search a výsledek se okamžitě zobrazí. Jako příklad zadejte kterékoli z následujících slov.

Měna : 50 dolarů na českou korunu
Teplota : 98,3 F až C
Délka : 500 metrů na stopy nebo 500 m na stopu nebo 99 cm na yardy
Hmotnost : 70 kg na libru nebo 20 tun na kg atd .

Jak zakázat Spotlight Search na Macu?

Pokud tento nástroj nechcete používat, pak ho můžete jednoduše zakázat přímo v nastavení. Kromě toho můžete vypnout Spotlight Suggestions a deaktivovat služby určování polohy pro Spotlight Suggestions. Zde je návod.

  • Otevřete Předvolby systému a klikněte na Spotlight .
  • Zrušte zaškrtnutí políčka Povolit návrhy reflektorů v části Vyhledat.
  • Dále zrušte zaškrtnutí políčka Spotlight Suggestions ze seznamu výše.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.