Jak vyhledat ukradený či ztracený iPhone, iPad nebo MacBook?
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. Jak vyhledat ukradený či ztracený iPhone, iPad nebo MacBook?
23.05.2022
Návody

Jak vyhledat ukradený či ztracený iPhone, iPad nebo MacBook?

Nepříjemné situace se v životě stávají. Obzvlášť nešťastné jsou chvilky, kdy se vám podaří nešťastnou náhodou ztratit Apple produkt, případně jej vám někdo odcizí. Lokalizovat přesnou polohu hledaného Macu či iOS zařízení lze naštěstí provést prostřednictvím chytrých nástrojů Find My, díky kterým se podařilo vyřešit již mnoho podobných problémů. Jak je správně nastavit, ale především jak postupovat v pátrání? Na to se společně podíváme v tomto krátkém článku.

Apple se na nejvyšší bezpečnost zaměřuje již dlouhá léta a jeho dokonalý systém lokalizace v případě ztráty či odcizení zřejmě nemá silnou konkurenci. Kromě biometrických technologií, které zamezí zneužití vašich osobních dat (což je první a důležitý krok, který je třeba mít nastaven) dokáže prostřednictvím webového prostředí iCloud.com určit aktuální polohu zařízení (zapnutý produkt), případně poslední známé souřadnice, které se zobrazí na mapě. Mimochodem, služba Find My byla vydána spolu se systémem iOS 13, přičemž došlo ke sloučení funkcí dřívějšího Find My iPhone (známého na zařízeních macOS jako Find My Mac) do jedné aplikace.

Jak aktivovat funkci Find My na iPhonu či iPadu?

V případě, že se rozhodnete aktivovat funkci k lokalizaci odcizeného či ztraceného iPhone, pak je třeba otevřít aplikaci Nastavení > Klepněte na první položku v nabídce (Apple ID) > Najít > Najít iPhone > přepnout na Zapnuto. Pokud chcete, aby bylo zařízení viditelné i když je offline, pak zapněte funkci Síť služby Najít. Taktéž doporučujeme aktivovat funkci odeslání poslední známé polohy, pokud baterie iPhonu dosáhne kritické úrovně.Jak aktivovat funkci Find My na Macu? 

Stejnou funkci vyhledání lze aktivovat na počítačích Mac, ať už se jedná o MacBook Air, Apple iMac či MacBook Pro. Je však potřeba zapnout polohové služby a službu Najít můj Mac. Jak na to? Vyberte nabídku Apple (v levém horním rohu) a vyberte záložku Předvolby systému. Poté klikněte na možnost Zabezpečení a soukromí > Soukromí. Povolte změny kliknutím na zámek a odemkněte panel předvoleb zadáním hesla. V levé části klikněte na Polohové služby > Zapnout. Tímto dojde k zapnutí polohových služeb.


Nyní je potřeba nastavit funkci Najít můj Mac. Vyberte nabídku Apple (v levém horním rohu) a vyberte záložku Předvolby systému > Apple ID. Je třeba mít přihlášený účet na Apple ID, případně jej dodatečně vytvořit. Poté na bočním panelu vyberte políčko iCloud > Najít můj Mac > Povolit. Opět zdůrazňujeme, že je důležité mít zapnuté polohové služby.

Jak zkontrolovat, zda jsou produkty sledovány?

Jakmile máte aktivované služby Find My dle výše uvedených postupů, pak je třeba zkontrolovat, zda se správně ukazují a došlo ke synchronizaci. Přejděte tedy na webovou stránku iCloud.com na počítači. Zadejte přístupové údaje k vašemu účtu Apple ID včetně hesla. Následně je třeba potvrdit dvoufaktorové ověření (na zařízení, které je provázáno tímto účtem) dorazí zpráva s ověřovacím kódem, který je třeba zadat do prázdných kolonek. Potvrďte zprávu “Důvěřovat tomuto prohlížeči” 

Po úspěšném přihlášení do účtu se zobrazí mřížka ikonek (Mail, Kontakty, Kalendář) a potřebná aplikaci Najít iPhone. Klikněte na ni a zadejte opět přihlašovací heslo. Po načtení se objeví mapový podklad s lokalizovanými produkty. V horní části obrazovky klikněte na Všechna zařízení, kde se zobrazí spárované produkty. Jakmile na některý z nich kliknete, zobrazí se stav produktu a možnosti jako přehrát zvuk, režim ztráty či smazat. Lze vyčíst také stav baterie, což je důležité, pokud se blíží kritická úroveň. Pokud u počítače či telefonu svítí “zelený indikátor” pak je produkt on-line a lze jej na dálku sledovat. Lokalizace je pak velmi přesná.

 

Co dělat, pokud iPhone či Mac ztratím, nebo je ukraden?

Pokud se dostanete do této nepříjemné situace, pak je třeba jednat rychle. Jakmile zjistíte, že byl Apple produkt ukraden, nebo ztracen, přihlaste se na iCloud.com/find, Nebo použijte aplikaci Najít na jiném zařízení Apple, které vlastníte. Poté označte zařízení jako ztracené, tzn. uzamknete ho na dálku a informace zůstanou v bezpečí. Tímto krokem dojde k deaktivaci Apple Pay. 


Zároveň lze na displej chybějícího zařízení zobrazit vlastní zprávu, tedy například vzkaz pro nálezce, nebo vaše kontaktní údaje. Pokud je zařízení aktivní, objeví se jeho současná poloha na mapě. Stejný postup platí pro všechny produkty se systémem iPadOS, watchOS, iOS či macOS. Jestliže máte nainstalovaný iOS 15, pak lze vzdáleně vymazat zařízení, přičemž lze nadále používat funkci Najít (Find My). Přejděte do aplikace Najít a zvolte panel Zařízení. Následně vyberte zařízení, které chcete vymazat > Vymazat zařízení > Vymazat. Doporučujeme také nahlásit ztrátu (krádež) místním orgánům činným v trestním řízení. Jestliže se ani po delší době nepodaří zařízení lokalizovat, pak doporučujeme vymazat na dálku jeho obsah.

Jak vyhledat iPhone či Mac pokud je offline?

V případě, že ztratíte své zařízení, lze využít síť stovky milionů zařízení Apple s Bluetooth. Jedná se o tzv. Find My network, tedy metoda crowdsourcingu, která dokáže lokalizovat iPhone, iPad, Apple Watch či Mac a je k dispozici jako bezplatná služba navíc. Síť Find My využívá senzory Bluetooth na stovkách milionů produktů Apple k hlášení polohy ztracených zařízení Apple v jejich okolí. Když zařízení Apple v síti detekuje v blízkosti chybějící zařízení Apple, oznámí majiteli zařízení přes internet přibližnou polohu ztraceného předmětu. V takovém případě je důležité mít povolenou funkci Find My a mít propojený účet Apple ID se zařízením. Otevřete aplikaci Nastavení > Klepněte na první položku v nabídce (Apple ID) > Najít > Najít iPhone > a povolte Síť služby Najít. Tato služba nepředstavuje problém ochrany osobních údajů a doporučujeme ji ponechat stále zapnutou, pokud je to možné. 

Chcete-li zkontrolovat aktivaci funkce Najít moji síť na Macu, otevřete Předvolby systému a přejděte na Apple ID > iCloud a poté klikněte na tlačítko „Možnosti“ vedle „Najít můj Mac“. V okně, které se objeví, musí mít tlačítko „Najít síť“ vedle “Povoleno”

 

Mějte na paměti, že pokud vypnete síť Najít, nejen, že senzory Bluetooth vašeho zařízení přestanou pomáhat ostatním při hledání ztracených zařízení, ale také nebudete moci využívat jejích výhod, pokud zařízení ztratíte.

Pokud máte alespoň dvě zařízení, tedy MacBook či Apple iMac a iPhone a často jej hledáte například po domácnosti, můžete ho lokalizovat funkcí “Přehrát zvuk” což už se nám osobně několikrát vyplatilo.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena