Apple bazarová Jednička! Hledáš MacBook Pro či Air?
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
26.05.2023 Návody
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
Nemáte jistotu, jak začít s Apple Numbers na Macu? Pro podnikání i osobní využití je Numbers praktickou tabulkovou aplikací, která je součástí macOS. ... číst celé
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
05.04.2023 Návody
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
Situací, kdy jako majitel iPhonu nebo iPadu potřebujete zjistit IMEI může být hned několik. Proto byste měli zaručeně znát jednotlivé způsoby, jak sér... číst celé
MacBook a jeho hlavní výhody. Proč je tak oblíbený?
13.03.2023 Novinky
MacBook a jeho hlavní výhody. Proč je tak oblíbený?
Od představení prvního MacBooku uplynulo již 17 let, přičemž se tento kousek přenosného počítače od Applu stal velmi popuárním mezi uživateli po celém... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. Jak zjistit modelový ročník u zařízení se systémem MacOS
08.04.2019
Návody

Jak zjistit modelový ročník u zařízení se systémem MacOS

Pokud se v MacBoocích (potažmo iMacích, MacMini, MacPRO atd..) moc nevyznáte a kupujete MacBook z druhé ruky přes inzerát nebo od kamaráda je velmi užitečné ověřit jaký ročník MacBooku vlastně kupujete. Spousta MacBooků je od sebe totiž k nerozeznání. Položíme-li vedle sebe AIR 2012 a AIR 2017 – jsou od sebe k nerozeznání. To samé platí o modelech PRO 13.3“ a 15.4“ které suma sumárum změnili za posledních 10 let vzhled pouze 3x. Nejčastější omyl, se kterým se setkáváme u klientů je přesvědčení o tom, že pokud koupili MacBook nebo jiné Apple zařízení v roce 2018 mají model 2018. Některé modely se totiž prodejními obdobími překrývají. Není tedy problém i v roce 2018 zakoupit MacBook 2017. Apple navíc některé modely neaktualizuje každý rok potažmo protahuje funkční období starších modelů o několik let. A tak v roce 2019 stále koupíte Mac PRO z roku 2013 a nebo iMac z roku 2017. Je to tedy poctivý a nefalšovaný Guláš.

 

 

Apple pro rozlišení svých zařízení (mluvíme teď hlavně po laptopech a desktopech) používá hned několik identifikátorů. A nebyl by to Apple aby to opět nebylo pro začátečníka absolutně matoucí. Rychlým shrnutím je můžeme shrnout do dvou skupin – těch co nám pomůžou a ty co jsou nám k ničemu.

 

 

Identifikátory, které nám pomůžou:

 

 

Order Number (číslo objednávky) – např: MF839LL/A

 

Tohle číslo se snažte najít jako první – je to totiž přesně to co hledáme. Díky němu jsme schopni přesně identifikovat modelový ročník zařízení a jeho konfiguraci. Najdete jej ze spodní strany Vašeho zařízení. U MacBooků na spodním víku a u iMaců na spodní straně stojánku. Samozřejmě pokud máte původní krabici můžete Order Number zjistit i na ní. Order Number se hodí hlavně pokud MacBook prodáváte – je bezpeční kupujícímu pro ověření poskytnout Order Number než sériové číslo.

 

 

 

Seriál Number (sériové číslo) – např: C02CG123DC79

 

Sériové číslo na Macích má 11 nebo 12 znaků. Obě verze jsou správně. Opět jej najdeme na krabici a ze spodní strany zařízení. Navíc jej ale najdeme v operačním systému MacOS v sekci o tomto Macu. Po rozebrání zařízení je i na základní desce. To však začátečníkům moc nedoporučujeme.

 

 

 

Identifikátory, které nám jsou k ničemu:

 

Model Number - např: A1278,

EMC Number - např: 1969C,

Model Identifier - např: MacBook 5,1

Intel Procesor – např: 4260U

 

Tyto identifikátory mají několik věcí společných. Všechny je totiž najdete společně se sériovým číslem a číslem objednávky na spodku zařízení. Na rozdíl od dvou předešlých však označují celé skupiny zařízení a není z nich možné vyčíst přesnou konfiguraci a ročník výroby daného zařízení. Dají se použít například pro nákup náhradních dílů ale začátečníkovi jsou v podstatě úplně k ničemu.

 

 

 

Předpokládejme tedy, že jsme byly úspěšní a máme sériové číslo a nebo Order Number. Z čísla jako takového samozřejmě nic nevyčteme.  Je tedy třeba zadat je do databáze která nám přesně určí MacBook ke kterému identifikátor patří. Těch je hned několik a je jedno jaký z nich použijeme.

 

Oficiální Apple najdeme zde: https://checkcoverage.apple.com/cz/cs/ funguje však pouze se sériovým číslem. Za to nám ale sdělí i informace o krytí zárukou, popřípadě Applecare.

 

 

 

Můžete použít i EveryMac - https://everymac.com/ultimate-mac-lookup/ ten Vám sice neprozradí zda je MacBook krytý zárukou ale za to funguje prakticky se všemi identifikátory. A hlavně o daném zařízení zobrazuje velké množství podrobných technických informací, které se velmi hodí i nejednomu profesionálovi.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena