- Štítky blogu
- Apple
- Mac
- iPhone
- MacBook
- iOS
- návod
- macOS
- MacOS
- triky
- MacBook Pro
- tipy
- macos
- iPad
- macbook
- iOS13
- apple
- Kuo
- smartphone
- iphone
- mac
- MacBook Air
- USB-C
- laptop
- iOS 16
- Silicon
- AirPods
- iPhone 11
- produkty
- iPhone 11 PRO
- upgrade
- PC
- iPhone 9
- Windows
- předpověď
- navod
- Apple Silicon
- iPhone8
- tip
- Keynote
- M1
- Touch ID
- news
- Monterey
- Apple Arcade
- Touch Bar
- aplikace
- Tim Cook
- Macbook
- Mac PRO



Návod: 5 snadných způsobů, jak urychlit váš Mac.
Vypněte všechny zbytečné a nepoužívané aplikace
První metoda je vcelku banální. Z nějakého důvodu mnoho uživatelů počítačů Mac (a také Windows) toto základní pravidlo zanedbává, i když na tom není nic složitého. I přestože jsou dnešní počítače vybaveny rychlými disky SSD, tento způsob práce dokáže potrápit nejenom úložiště. Právě grafické a video editory potřebují dostatečnou kapacitu operační paměti RAM, kterou tímto způsobem uvolníte.
Dočasné zpoždění záloh
Pravidelně zálohovat Macbook či iMac je velmi užitečné, ale tento proces není nejlepší spustit, když je počítač Mac zatížen náročnějšími operacemi. Přístup k menu Time Machine lze navíc získat přímo na horním panelu macOS. Kromě toho můžete pomocí terminálu nastavit interval zálohování. Time Machine je tedy vytvoří pouze tehdy, kdy mu to nastavíte. Chcete-li to provést, spusťte „Terminál“ a zadejte tento příkaz (14400 – počet sekund ve čtyřech hodinách):
sudo defaults write /System/Library/LaunchDaemons/com.apple.backupd-auto\
StartInterval -int 14400
Nastavte programy, které se spouští automaticky při přihlášení
Pokud nedáváte váš počítač do režimu spánku, ale každý start probíhá od úplného začátku, pak vás můžou lehce potrápit spouštějící se aplikace po načtení prostředí operačního systému. Nastavte si proto pouze ty programy, které se mají spustit automaticky po přihlášení a zbývající si můžete zapnout dodatečně. Chcete-li to provést, přejděte do nastavení systému, poté do sekce „Uživatelé a skupiny“ a poté do pole „Přihlášení objektů“. Zanecháváme pouze ty aplikace, jejichž stálá práce opravdu potřebujete. Zrychlí se tím doba spouštění počítače Mac.
Zavřete nepotřebné karty prohlížeče
Velký počet otevřených záložek v prohlížeči často „spotřebovává“ některé počítačové zdroje. Nemluvě o stránkách s Flash-pluginy, které dokáží počítač pěkně zaměstnat. Aby se takovým situacím zabránilo, je lepší zavřít karty se zbytečnými stránkami. Koneckonců pak bude mnohem pohodlnější procházet ve webovém prohlížeči.
Vyčistěte počítač Mac od zbytečných souborů
Vyčistěte si korespondenci v iMessage na Mac a dalších komunikačních aplikacích, rozhodně také vyprázdněte koš a odstraňte nepoužívané programy. Kromě toho můžete vždy použít nástroj Gemini 2 k odstranění duplikátů z Mac nebo DaisyDisk z CleanMyMac X k vyčištění počítače od dočasných souborů. V některých případech je vhodné počítač Mac restartovat, pokud zcela odmítne odpovědět na vaše požadavky. Na zbytek mohou dobře pomoci výše uvedené tipy.