- Štítky blogu
- Apple
- Mac
- iPhone
- MacBook
- iOS
- návod
- macOS
- MacOS
- triky
- MacBook Pro
- tipy
- macos
- iPad
- macbook
- iOS13
- apple
- Kuo
- smartphone
- iphone
- mac
- MacBook Air
- USB-C
- laptop
- iOS 16
- Silicon
- AirPods
- iPhone 11
- produkty
- iPhone 11 PRO
- upgrade
- PC
- iPhone 9
- Windows
- předpověď
- navod
- Apple Silicon
- iPhone8
- tip
- Keynote
- M1
- Touch ID
- news
- Monterey
- Apple Arcade
- Touch Bar
- aplikace
- Tim Cook
- Macbook
- Mac PRO



Pět věcí, o kterých jste nevěděli, že váš MacBook dokáže
Ať už jste ve světě počítačů Mac nováčkem nebo jste už léta vášnivým uživatelem, existuje mnoho malých triků a zkratek, o kterých mnoho lidí neví. Nezáleží na tom, jestli používáte MacOS Catalina nebo předchozí verzi operačního systému - stále můžete všechny tyto jednoduché věci využít. Nicméně z hlediska bezpečnosti doporučujeme aktualizovat na poslední dostupnou verzi.
Pojďme se společně podívat na celkem pět užitečných tipů a triků, které jste možná ani nevěděli, že na vašem počítači od Applu můžete udělat. Pokud již o skrytých funkcích víte, berte tento příspěvek pouze jako informativní.
1. Proměňte své složky na ploše na emodži
Udělejte ikony svých složek na ploše snáze odlišitelné (a ještě zábavnější) tak, že každou složku změníte na emodži podle svého výběru. Postup je následující:
- 1. Vytvořte složku na ploše kliknutím na Soubor> Nová složka .
- 2. Vyhledejte požadované emodži pomocí Obrázku Google (např. „Emodži srdce“ nebo „hvězda emodži“).
- 3. Přetáhněte požadovaný obrázek na plochu.
- 4. Poklepáním na obrázek jej otevřete v náhledu.
- 5. Chcete-li obrázek zprůhlednit, stiskněte ikonu značky (vypadá to jako kouzelná hůlka), klikněte na pozadí obrázku tak, aby se kolem něj zobrazil pohyblivý obrys, a klikněte na Upravit> Vyjmout .
- 6. Znovu klikněte na ikonu značky a klikněte a přetáhněte pole kolem emodži.
- 7. Klikněte na Upravit, vyberte vše. Stiskněte Command + C .
- 8. Vraťte se do původní složky, kterou jste vytvořili na ploše, a klikněte na ni pravým tlačítkem.
- 9. Klikněte na Získat informace .
- 10. Na obrazovce, která se objeví, klikněte na modrou ikonu složky a stiskněte Command + V . Měly by se zobrazit vaše emodži.
2. Nemůžete si vzpomenout na heslo?
Zapomněli jste heslo pro Mac? Nebojte se - MacOS má dva vestavěné a snadné způsoby, jak se přihlásit zpět do vašeho Macu .
Režim obnovení:
- 1 . Vypněte Mac.
- 2 . Stiskněte a podržte Command + R a poté stiskněte tlačítko napájení. Podržte klávesy Command + R, dokud se pod logem Apple na obrazovce nezobrazí ukazatel průběhu. Váš Mac bude nyní v režimu obnovení.
- 3 . Na řádku nabídek klikněte na Nástroje> Terminál . Otevře se okno. Napište „resetpassword“ jako jedno slovo bez uvozovek a stiskněte Zpět.
- 4 . Zavřete okna Terminálu a najdete nástroj Obnovit heslo. Zobrazí se seznam všech uživatelských účtů na vašem Macu - pokud resetujete heslo pro svůj účet, budete muset také nastavit nový pro všechny ostatní uživatele..
3. Provádějte výpočty a převody měn ve Spotlightu
Spotlight je jednou z více podceňovaných funkcí Mac - když víte, jak jej používat, je to užitečný nástroj pro rychlejší obsluhu počítače. Například Spotlight můžete použít jako kalkulačku a k převodu měny.
Chcete-li otevřít Spotlight, klikněte na ikonu lupy v levém horním rohu panelu nabídek nebo klepněte na klávesu Command + mezerník na klávesnici. Chcete-li ji použít jako kalkulačku, jednoduše do vyhledávacího pole zadejte, co chcete vypočítat (například „919 + 1246/2“), a odpověď se zobrazí jako výsledek hledání, který můžete zkopírovat a vložit.
Chcete-li použít Spotlight jako převodník měn, zadejte částku, kterou chcete převést, s jejím symbolem měny (například 1000 Kč nebo 100 $) a výsledky vyhledávání přinesou směnné kurzy v různých měnách s údaji získanými z Yahoo.
4. Podepisujte dokumenty v aplikaci Náhled nebo Pošta
Pokud vám přijde PDF e-mailem určené k podpisu, nemusíte procházet zdlouhavým procesem jeho tisku, podepisování a skenování zpět - váš Mac vám umožňuje podepisovat dokumenty přímo na vašem zařízení v náhledu nebo Poštovní aplikace.
Můžete to udělat různými způsoby v různých aplikacích a programech, včetně uložení naskenované kopie vašeho podpisu na kousek bílého papíru a přidání jako obrázku v daném dokumentu. Pokud však pracujete v aplikaci Pošta, postupujte takto:
- 1. Přetáhněte PDF do e-mailové zprávy, najeďte myší na PDF, klikněte na tlačítko se šipkou dolů vpravo nahoře a klikněte na Označit.
- 2. Klikněte na pole v horní části, které vypadá jako podpis.
- 3. Kliknutím na trackpad podepíšete své jméno pomocí myši na trackpadu, nebo klikněte na Fotoaparát, podepište své jméno na bílém papíře a pořiďte jej pomocí webové kamery počítače. Můžete také uložit podpis pro opakované použití.
6. Pomocí funkce Split View můžete zobrazit dvě aplikace vedle sebe, aniž byste museli měnit jejich velikost
Se Split View vám Mac umožňuje pracovat ve dvou aplikacích vedle sebe, aniž byste je museli měnit, a bez rozptylování ostatních aplikací.
- 1. V systému MacOS Catalina přejděte do levého horního rohu okna a najeďte myší myší nebo klikněte a podržte zelené tlačítko na celou obrazovku.
- 2. Z nabídky zvolte Dlaždice okna nalevo od obrazovky nebo Dlaždice okna napravo od obrazovky, přičemž okno vyplní tuto stranu obrazovky. V minulých verzích systému MacOS (pro použití funkce Split View potřebujete OS X El Capitan nebo novější) klikněte a podržte zelené tlačítko na celou obrazovku a přetažením okna vlevo nebo vpravo od obrazovky jej roztáhněte.
- 3. Chcete-li se z rozdělené obrazovky dostat, stiskněte klávesu Esc na klávesnici.