- Štítky blogu
- Apple
- Mac
- iPhone
- MacBook
- iOS
- návod
- macOS
- MacOS
- triky
- MacBook Pro
- tipy
- macos
- iPad
- macbook
- iOS13
- apple
- Kuo
- smartphone
- iphone
- mac
- MacBook Air
- USB-C
- laptop
- iOS 16
- Silicon
- AirPods
- iPhone 11
- produkty
- iPhone 11 PRO
- upgrade
- PC
- iPhone 9
- Windows
- předpověď
- navod
- Apple Silicon
- iPhone8
- tip
- Keynote
- M1
- Touch ID
- news
- Monterey
- Apple Arcade
- Touch Bar
- aplikace
- Tim Cook
- Macbook
- Mac PRO



Proč nejnovější MacBook nenabízí Face ID a dotykovou obrazovku?
Možná jste očekávali, že letošní generace nejnovější MacBooků konečně dostane funkce jako je podpora rozpoznávání obličeje, tzv. Face ID, nebo dotykovou obrazovku, stejně jako u konkurenčních, vlajkových modelů. Ani jedna z uvedených se však bohužel nestala realitou. Namísto toho Apple příjemně překvapil, když alespoň vrátil do notebooků potřebné porty, jako je HDMI standard, nebo magnetický konektor dobíjení.
Designérským výstřelkem v podání výřezu v displeji jsme možná nebyli jediní, kdo počítal s tím, že se migrací z iPhonu přenese i promakaný, biometrický nástroj k odemknutí, nebo třeba k platbám na internetu. Je ale třeba promyslet technické detaily – zejména rozměry a šířku takového senzoru, což je nemožné dostat do tenkého zobrazovacího panelu. Jak totiž uvedl samotný iFixit, velikost modulu TrueDepth při rozebrání je jednoduše dvakrát tlustší, což není reálné pří kompletaci komponentů.
Někteří uživatelé se domnívají, že Apple záměrně omezuje funkčnost této generace notebooků, aby mohl představit senzor v budoucím MacBooku 2022. Ale pojďme k věci. Pokud by v Cupertinu již měli podobný, menší prototyp TrueDepth, byl by už dávno integrován do dalších produktů.
To by však znamenalo, že by muselo dojít ke kompletní změně celé sestavy počítače a displej by byl mnohem tlustší, opravdu by to za to stálo? Ano, konkurence má notebooky v podobných rozměrech, nicméně technologie v tomto směru je spíše okrajová a nemůžeme se na ni úplně spolehnout z hlediska zabezpečení, takový Windows Hello lze všemožně oklamat a jsou k tomu na internetu i důkazy. Kalifornský gigant takovému riziku nepodstoupí. Mimochodem, u rozpoznávání obličeje se ukázalo, že Touch ID má nepopiratelnou výhodu, protože vyžaduje fyzický kontakt se zařízením. Kdežto u Face ID se toho dá snadno zneužít. Můžete samozřejmě umístit skener obličeje a požádat uživatele, aby přikývl nebo položil ruku na trackpad, ale tento trik zjevně nestojí za to. Příliš mnoho obtíží kvůli pochybnému pohodlí.
Dlouhá léta se také spekuluje nad tím, že Apple představí zařízení 2 v 1, tedy MacBook s dotykovým displejem. Každým rokem se na různých zahraničních portálech objevují nové a nové „úniky“ z absolutně neznámých důvodů. Existuje však určitá skupina uživatelů, kteří plně využívají potenciál iPadu v rámci ovládání a volají po stejném principu u přenosných počítačů. My jsme ale přesvědčeni, že se toho v blízké budoucnosti rozhodně nedočkáme a potvrdil to i sám Apple.
Zahraniční deník The Wall Street Journal, nedávno hovořil s viceprezidentem Applu pro marketing Macu a iPadu, Tomem Bogerem. Ten tvrdí, že vyrábí nejlepší počítač s dotykovou obrazovkou na světě a tím je iPad. Tablet je plně optimalizován pro jakýkoli úkol s dotykovou obrazovkou a Mac je zase plně optimalizován pro fyzickou klávesnici. Nevidíme důvod zde něco měnit.“
Je však třeba si uvědomit, že Apple velmi jasně vymezuje všechna svá zařízení a v maximální možné míře dbá na to, aby se scénáře jejich použití nepřekrývaly. Když se nad tím logicky zamyslíme, iPhone je přenosné zařízení určené k hovorům, korespondenci, pořizování fotografií a běžné úkoly. iPad je pak gadget pro konzumaci obsahu v různých formátech, naopak Mac je ideální řešení pro práci. Dá se samozřejmě říct, že mezi těmito body se ztratil iPad Pro, který byl vytvořen pro profesionální práci designérů a dalších uměleckých profesí, ale to je jen výjimka potvrzující pravidlo.
Politika Applu je docela úspěšná. Všechna zařízení se prodávají jako na běžícím páse. Mac s dotykovým displejem se sem zjevně nehodí. Mac je Mac. Stačí se podívat na nejnovější generaci, která je fakt super.