- Štítky blogu
- Apple
- Mac
- iPhone
- MacBook
- iOS
- návod
- macOS
- MacOS
- triky
- tipy
- MacBook Pro
- macos
- smartphone
- Kuo
- macbook
- apple
- iOS13
- iPad
- iphone
- mac
- Silicon
- iOS 16
- MacBook Air
- AirPods
- iPhone 11
- USB-C
- laptop
- Windows
- Touch Bar
- iPhone 9
- upgrade
- předpověď
- news
- Apple Arcade
- Keynote
- Apple Silicon
- M1
- App Store
- Tim Cook
- navod
- Touch ID
- Macbook
- iPhone 11 PRO
- tip
- produkty
- PC
- Catalina
- iPadOS
- aplikace



Společnost Apple schválila virus pro Mac a ani si toho nevšimla.
App Store se oproti konkurenčním obchodům s aplikacemi vždy odlišoval maximálním zabezpečením obsahu, který si uživatelé nainstalují do svých zařízení. Proto nebyl software pro iPhone ani Mac zpravidla nikdy nijak zvlášť ohrožen, na rozdíl od Androidu a Windows, které jsou trvale uznávané jako nejzranitelnější operační systémy. Vzhledem k tomu, že většinu procesů schvalují tzv. „cenzoři společnosti“ a nikoliv naprogramovaní roboti, nedávno došlo vlivem nedostatečné opatrnosti k mylnému rozhodnutí. Čtěte dál…
Za prvé je třeba si uvědomit, že pro každý systém od Applu je zajištěna odlišná bezpečnost a schvalování. Do telefonu s platformou iOS si nainstalujete aplikace pouze přes App Store, zatímco v macOS je situace mírně odlišná. Uživatelé jablečných počítačů mají povoleno stahovat software z alternativních adresářů za předpokladu, že jim Apple vydal speciální certifikát. Je to on, kdo v případě potřeby umožňuje zkontrolovat, zda software nevyhovuje či neobsahuje škodlivý obsah, aby jej v případě, že se něco stane, zablokoval. Ale někdy tato metoda selže.
Vědci v oblasti kybernetické bezpečnosti Peter Dantini a Patrick Wardle zjistili, že došlo k omylné certifikaci malwaru s označením Shlayer, který se tváří jako aktualizace přehrávače Flash Player. Všechno by bylo v pořádku, ale toto je nejrozšířenější virový software pro Mac v roce 2019, podle verze Kaspersky Lab. Proto je docela zvláštní, že Apple nebyl schopen jej detekovat a blokovat s okamžitou platností.
Jak tento malware funguje? Jakmile se Shlayer dostane do zařízení a zachytí šifrovaný webový provoz, začne nahrazovat reklamy za vlastní a to i v případě šifrovacího protokolu HTTPS. Zřejmě došlo k ovlivnění přítomnosti cerfifikátu, kvůli čemuž standardní antivirus předstíral, že na infikovaném zařízení nejsou žádné viry, což je velmi zvláštní. Mimochodem, naše počítače na MacBookárna.cz jsou důkladně zkontrolované a připravené pro vaši práci. Pořídit si některý můžete pod tímto odkazem.