- Štítky blogu
- Apple
- Mac
- iPhone
- MacBook
- iOS
- návod
- macOS
- MacOS
- triky
- MacBook Pro
- tipy
- macos
- iPad
- macbook
- iOS13
- apple
- Kuo
- smartphone
- iphone
- mac
- MacBook Air
- USB-C
- laptop
- iOS 16
- Silicon
- AirPods
- iPhone 11
- produkty
- iPhone 11 PRO
- upgrade
- PC
- iPhone 9
- Windows
- předpověď
- navod
- Apple Silicon
- iPhone8
- tip
- Keynote
- M1
- Touch ID
- news
- Monterey
- Apple Arcade
- Touch Bar
- aplikace
- Tim Cook
- Macbook
- Mac PRO



Apple myš a její vývoj. Které modely ještě neznáte?
Věděli jste, že úplně první počítačovou myš sestavil Douglas Engelbart se svým týmem již v roce 1963? Byla vyrobena ze dřeva a měla kuličkové ložisko na spodní straně. Právě tento produkt podpořil technologické odvětví natolik, že jej později začaly vyrábět i další velké společnosti. O dvacet let (1983) později vydává kalifornský gigant svůj první nástroj pro interakci s počítačem, který byl snadněji použitelný než klávesnice.
Apple Lisa Mouse (A9M0050)
Svou úplně první Lisa Mouse (A9M0050) představila společnost Apple společně s osobním počítačem Lisa a jednalo se o první komerční myš na trhu. Využívala technologie myši používaných v 70. letech na počítači Alto v Xerox PARC. Nápadný design pouzdra ve stylu art deco byl dílem Billa Dresselhause, jednoho z prvních inovátorů designu v Apple Computer. Design myši zůstal prakticky nezměněn po celá desetiletí a etabloval myš Apple jako jednotlačítkové zařízení na více než 20 let. Každý jednotlivý aspekt myši byl postupně prozkoumán a vyvinut, od počtu tlačítek až po hlasité kliknutí.
Myš Macintosh (M0100)
Myš Macintosh byla velmi podobná původní myši Lisa, přičemž obě byly kompatibilní s Lisou a Macintoshem. Odstín pouzdra byl o něco tmavší a měla méně formálních linií. Tlusté zkosení kolem krajů pak mělo připomínat vzhled Macintoshe. Apple u tohoto modelu nahradil ocelovou kouli za modernější verzi kuličky s potaženou gumou.
Apple Mouse IIc
Po čtyřech měsících od představení Macintoshe se objevila nová verze myši v krémově-béžové barvě s lehce upraveným designem. Měla také jednotně stejnou barvu, čímž se odstranily kontrastní tmavě hnědé akcenty na tlačítku myši a kabelu. Na rozdíl od Macintoshe sdílela IIc Mouse dvouúčelový port s herními zařízeními, jako jsou joysticky.
Apple Mouse II (M0100/A2M2050)
V polovině roku 1984 se rozhodla společnost Apple splnit závazek a uvedla pro své počítače periferní kartu, která bude kompatibilní s celou produktovou řadou produktů. Jelikož se jednalo o vyhrazený port pro myš, Apple jednoduše přebalil myš Macintosh, ale se stejným krémově béžovým kabelem a konektorem jako u myši IIc a přibalil ji spolu se speciálním software nazvaným MousePaint pro použití s Apple. II, II Plus a IIe počítače.
Kvůli popularitě Macintoshe a nedostatku myší Apple později přebalil původní Apple Mouse IIc také do tohoto balíčku, protože byl kompatibilní s různými platformami. AppleMouse II a jeho nástupci nebyli nikdy zahrnuti jako standardní vybavení na žádném počítači.
Apple Mouse (A2M4015)
Protože původní Apple Mouse IIc byla kompatibilní na všech platformách, Apple v roce 1985 myš přejmenoval a nabídl ji jako volitelný nákup pro všechny počítače a odděleně od karty rozhraní Apple II. Vyznačoval se aktualizovaným mechanismem a novým jednotným zaobleným konektorem kabelu. Apple by toto jméno později krátce znovu použil pro znovu označenou myš Apple Pro Mouse.
Apple Mouse IIe (A2M2070)
Apple se rozhodl aktualizovat svou produktovou řadu novým kabelovým konektorem. To zaručilo konektivitu s počítači, které disponovali jinou vstupní periferií. Vzhledem k tomu, že Apple IIe byl již tři roky starý model, rozhodl se ji poupravit a pozměnit označení, přičemž se jednalo o přebalenou myš Macintosh, kterou později nabízel jako Platinum Macintosh. Verze myši Platinum vyráběná v USA je také zaměnitelná s identicky vypadající myší IIc.
Apple Desktop Bus Mouse (G5431/A9M0331)
Píše se rok 1986 a společnost Apple pokračuje ve svých velkých změnách napříč počítačovými myši. Nově přepracovaná myš si nadále zachovala hranatý půdorys svého předchůdce, ale měla nižší trojúhelníkový profil. První oficiální myš s designovým jazykem Snow White (Apple Mouse IIc byla technicky první), jednalo se o jednotnou platinově šedou barvu včetně jediného tlačítka, pouze kabely a konektory si zachovaly kontrastní tmavší šedou barvu „Smoke“.
Byla představena na počítači Apple IIGS a později se na dalších šest let stala standardní myší dodávanou se všemi stolními počítači Macintosh. Celkem byly vyrobeny 3 myši tohoto typu.
Apple Desktop Bus Mouse II (M2706, M2707)
První viditelné rozdíly přichází počátkem devadesátých let minulého století. Apple se rozhodl přepracovat interaktivní zařízení a přešel z hranatého tvaru na ergonomičtější zaoblení. Takzvaná Tear-Drop myš byla v podstatě stejná jako její předchůdce, ale s novým pouzdrem, které se následně drželo jako ideální tvar myší. Byla to také první myš vyrobená společností Apple v černé barvě, která se hodila k televizoru Macintosh a také k modelu Performa 542.
Apple USB Mouse (M4848)
Hokejový puk, nebo myš? O několik let později (1998) představila společnost Apple netradiční zařízení v kruhovém tvaru. Poprvé byla uvedena na trh s Bondi Blue iMac G3 v roce 1998 a součástí všech následných stolních počítačů Mac na další dva roky. Byla to první komerčně vydaná myš Apple, která používala formát připojení USB namísto klasického konektoru Apple Desktop Bus (ADB). Tento netradiční kousek můžete ještě dnes zakoupit na některých aukčních portálech, přičemž se cena pohybuje kolem 50 Eur.
Apple Pro Mouse (M5769)
Bylo dost netradičních tvarů a neobvyklých barev. O dva roky později (2000) se společnost Apple vrací ke stylu tradičního designu myší. Na přelomu století ukončuje výrobu USB Mouse a představuje zcela černou Pro Mouse, která se svým designem podobá modelu ADB II, navíc má průhledný plastový plášť a nabízí dvojici funkčních tlačítek. Jednalo se o úplně první myš Applu, která pro svůj sledovací mechanismus používala polovodičové optické sledování namísto gumové kuličky. Na myši je umístěno kolečko pro nastavení síly kliknutí myši. Byla zahrnuta jako standardní myš se všemi dodávanými stolními počítači Mac a později byla k dispozici v bílé barvě.
Apple Mighty Mouse A1152 (MA086LL/A)
U této myši už se dostáváme k typickému designu celého ekosystému. Elegantní, bílé zařízení s kolečkem, které vyzařuje svou jednoduchostí. Dříve bylo součástí všech nových modelů stolních počítačů Macintosh a nazývalo se "Mighty Mouse" nicméně o pár let později byla kvůli právním problémům přejmenována na Apple Mouse. Tento model obsahuje design tlačítka citlivého na dotyk, které podporuje levé a pravé kliknutí, a také rolovací kuličku, která podporuje 360stupňové rolování. Byla vydána také bezdrátová verze (A1197) Mighty Mouse, která nahradila původní verzi.
Apple Magic Mouse (1.generace)
Tento kousek zřejmě všichni dobře znáte. V druhé polovině roku 2009 představuje společnost Apple zcela přepracovanou myš jako náhradu za bezdrátovou Mighty Mouse. Kromě jiného designu zahrnuje podporu vícedotykového rozhraní podobné trackpadům iPhonu, iPodu či MacBooku. Myš také obsahuje Bluetooth funkce a přesnější laserový snímač. Magic Mouse byla součástí iMacu a první generace Macu Pro.
Apple Magic Mouse (2. generace)
O několik let později, konkrétně 13. října 2015 vydává společnost Apple již druhou generaci oblíbené myši Magic Mouse (původně uváděnou na trh jako Magic Mouse 2). Novinkou je dobíjecí Li-ion baterie namísto standardních AA baterií. Dobíjení probíhá přes Lightning port, který je neprakticky umístěn na spodní straně myši. Magic Mouse 2 je součástí iMacu , iMacu Pro a Macu Pro a je k dispozici také jako samostatný nákup.
Zdroj informací: Wikipedia