Evoluce počítače Apple iMac. Které modely jsme používali?
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
MacBook Air 2023 nabízí 15palcovou obrazovku. Konečně!
06.06.2023
MacBook Air 2023 nabízí 15palcovou obrazovku. Konečně!
Vývojářská konference WWDC 2023 je úspěšně za námi a kromě parádní show jsme se opět dočkali mnoho zajímavých novinek, které stojí za to! Nejen, že by... číst celé
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
26.05.2023 Návody
10 tipů, jak efektivně používat Apple Numbers na Macu
Nemáte jistotu, jak začít s Apple Numbers na Macu? Pro podnikání i osobní využití je Numbers praktickou tabulkovou aplikací, která je součástí macOS. ... číst celé
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
05.04.2023 Návody
Několik způsobů jak zjistit sériové číslo iPhonu nebo iPadu
Situací, kdy jako majitel iPhonu nebo iPadu potřebujete zjistit IMEI může být hned několik. Proto byste měli zaručeně znát jednotlivé způsoby, jak sér... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Novinky
  4. Evoluce počítače Apple iMac. Které modely jsme používali?
16.01.2023
Novinky

Evoluce počítače Apple iMac. Které modely jsme používali?

Krátce poté, co se Steve Jobs vrací zpět do své firmy v Kalifornii nastává v počítačovém průmyslu revoluční období. Došlo totiž ke zrušení modelové řady Performa (1997), která nebyla příliš populární a dostává se na scénu tehdy neznámý Apple iMac. Netradiční design, efektivní All in One řešení a široká paleta barev zaujímá publikum z celého světa a není se čemu divit.

Prvním modelem byl ikonický Apple iMac G3, který se oficiálně prodával čtyři dlouhé roky, než jej na pultech prodejen vystřídal iMac G4 (2002). Čím byl tento kousek výjimečný? Proč byl součástí plánu, který měl (a úspěšně) dostal firmu z hluboké finanční krize? K popularitě iMacu přispělo i využití USB portů i chytrý marketing ze strany Apple.

Apple iMac G3 (1998)

Už na první pohled odlišný počítač byl vyráběný z průsvitného plastu modré barvy vytvarovaného jako vejce kolem 15-palcového CRT monitoru. Na vrchní části jsme mohli objevit rukojeť, která měla sloužit pro jednodušší transport a porty byly vyvedeny pod krytkou na pravé straně. Čelní strana monitoru pak skrývala konektory pro sluchátka, zabudované reproduktory a CD mechaniku. iMac neobsahoval do té doby u Macintoshů běžné porty (jako např. SCSI), místo toho se spoléhal na tehdy nové a málo rozšířené a podporované USB.

První model měl procesor PowerPC G3 233 MHz, 512 KB L2 cache, 32 MB RAM a 4 GB pevný disk. Dodával se s operačním systémem Mac OS 8.1. Základní verze iMacu G3 stála $1299.

Apple iMac G4 (2002)

Postupem času se výrobní technologie komponentů posunuly na další úroveň. O čtyři roky později představuje společnost Apple přepracovaný iMac G4, který už nevychází ze zastaralého CRT monitoru. Výrazných změn se dočkal také design, který působil mnohem kompaktněji. iMac G4 nabízel plochý 15 palcový LCD monitor (později i 17 a 20 palcová verze) připevněný na kovové tyčce, která byla připevněna v základně ve tvaru polokoule. Uvnitř se pak skrýval nový procesor G4

Tento model se prodával až do roku 2006. A i když byl původně určen pouze pro vzdělávací odvětví, byl o něj zájem i širokou veřejností. Základní model se prodával za $1299 a připlatit jste si mohli za lepší komponenty, jako 256 MB RAM, nebo CD-RW mechaniku.

Apple iMac G5 (2004)

O dva roky později přichází na scénu aktualizovaný model s označením iMac G5. Tehdy se jednalo o poslední iMac, který používal procesory PowerPC. Kromě vylepšené konfigurace musel být taktéž přepracován samotný design. Hlavním důvodem byla nutná přítomnost většího počtu ventilátorů kvůli vysokému tepelnému výkonu těchto CPU. Přibližně dva palce hluboká skříň je zavěšena nad stolem pomocí hliníkového ramene, které bylo možné nahradit montážní deskou VESA.

Tento model počítače využíval pokročilý systém chlazení řízený operačním systémem. To znamená, že při nízkém zatížení CPU byl iMac G5 prakticky tichý. Apple se také chlubil tím, že jde o nejtenčí stolní počítač na trhu, nicméně vážil téměř 13 kilogramů.

 

Apple Intel Mac (2006-2009)

Vzhledem k narustající konkurenci v odvětví osobních počítačů bylo potřeba udělat velký krok a spojit síly s výrobcem procesorů. Apple tedy navázal spolupráci s Intelem a v roce 2006 představuje výkonnější (až dvakrát vyšší výkon) Apple iMac disponující čipem Intel Core Duo (později Core 2 Duo).

Po designové stránce byl prakticky identický s poslední verzí iMaca G5 (opět se 17 a 20 palcovými monitory). Právě první zmíněná generace procesorů byla určená pro školství, díky čemuž bylo možné zajistit nižší výrobní náklady a menší prodejní cenu. V nabídce přibyl i největší iMac s 24 palcovým monitorem s rozlišením Full HD 1920×1200 bodů.

 

Apple Intel iMac Slim (2012)

Popularita počítačů (konkrétně iMac) od Applu nabírá na síle a úspěšně se prodává po celém světě. Kalifornský gigant se ale rozhodl přepracovat konstrukci tohoto počítače a koncem října 2012 na své mediální konferenci představuje novinku. Neočekávaně přepracovaný rám přináší také výrazně tenčí okraje (5mm) kolem displeje. Uživatelé se tehdy mohli radovat z proprietárního Fusion Drive řešení, nebo výkonných procesorů Intel Core i5 a Core i7 Ivy Bridge. 

Vzhledem ke ztenčování došlo k vyjmutí SuperDrive optické mechaniky. Zákazníci mohli tehdy vybírat ze dvou různě velkých displejů (21 a 27 palců) přičemž bylo možné zakoupit také CTO modely na zakázku.

Apple Intel iMac Retina Slim (2015)

Dost bylo ztenčování. Teď se na řadu dostává zobrazovací panel, který nabízel briliantní obraz a nádherně jemné rozlišení. 16. října 2014 byla oznámena nová verze 27palcového iMacu, jehož hlavním rysem je „ Retina 5K “ displej s rozlišením 5120 × 2880 pixelů.  Tato generace kromě luxusního displeje zahrnovala nový procesor, grafický čip a I/O, spolu s několika novými možnostmi úložiště. Apple myslel zejména na profesionální fotografy a editory videa, což díky obřímu rozlišení 5K umožnilo pracovat na maximum.

O dva roky později se dočkal aktualizace také menší model (21,5") který má „Retina 4K“ displej s rozlišením 4096 × 2304 pixelů a nejnovější procesor Intel 7. generace i5. iMac má podporu Turbo Boost až na 3,6 GHz a 1 TB pevný disk.

Apple Silicon iMac (2021)

To nejlepší na konec. 20. dubna 2021 Apple oznámil přepracované iMacy s 24palcovým displejem, novými barvami, aktualizovanými fotoaparáty a zahrnutím čipu Apple M1. Tento kousek představuje úplně novou revoluci v odvětví "All in One" počítačů. Tyto počítače jsou zajímavé nejen designem, ale především extrémním výkonem díky čipu Apple M1. Apple iMac M1 nabídne široký barevný gamut P3 na 4,5K Retina displeji, a vám tak neunikne žádný detail.

Oproti předchozím generacím však nabízí menší úhlopříčku displeje (24") avšak celkem v sedmi různých barvách od žluté přes modrou až do zelené. Na výběr máte také nepochybně u variant paměti. Pro začátek můžete zvolit základní konfiguraci 8 GB RAM a 256 GB paměti.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena