Jak ovládat MacBook pouhým pohledem
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. Jak ovládat MacBook pouhým pohledem
14.11.2022
Návody

Jak ovládat MacBook pouhým pohledem

Společnost Apple již několik let propaguje sekci „Universal Access“ na každém ze svých zařízení. Pomocí této speciální technologie mohou lidé se zdravotním postižením plně využívat veškeré funkce produktů od Applu a být tak ve spojení se svými blízkými a zbytkem celého světa, aniž by opustili své domovy. Kalifornský gigant se snaží proniknout na světový trh efektivními způsoby a "Zpřístupnění" si jednoznačně zaslouží pochvalu. Například Xiaomi podobné rozhraní nenabízí vůbec.

Přestože zařízení od Apple nikdy nebyla příliš cenově dostupná, nabízí řadu užitečných a jedinečných nástrojů, za které je třeba si připlatit. Pojďme se společně podívat na to, jak můžete svůj MacBook ovládat pomocí očí a pohybů hlavy. Možná jste viděli film nebo četli knihu Me Before You? Tam byl hlavní hrdina upoután na invalidní vozík a mohl hýbat pouze hlavou a jednou rukou. 

Společnost Apple chce dopřát komfortní ovládání počítače i lidem s takovým postižením a přišla s geniální funkcí. Snadno totiž mohou pohybovat kurzorem na obrazovce Macu pomocí pohybu očí nebo hlavy. A klikání na tlačítka myši lze provádět pomocí výrazů obličeje nebo speciálních kláves, které si sami přiřadíte. Dříve byl člověk odkázán na život bez komunikace s okolním světem a pomohla pouze televize, nebo telefonáty pomocí handsfree odposlechu. Nyní ale mohou sufrovat po internetu a najít to, co je zajímá pomocí jednoduchého zadávání informací.

Jak aktivovat funkci "Ovládání pohybu hlavy"

Nejprve přejděte do sekce Předvolby systému. Poté je třeba otevřít záložku "Zpřístupnění" a následně najít položku Ovládání ukazetele (Motorické funkce). V nabídce se objeví možnosti alternativního ovládání, přičemž je potřeba zaškrtnout políčko "Povolit ovládání ukazatele hlavou". U symbolu (i) si můžete nastavit další podrobnosti, jako je rychlost ukazatele, vzdálenost od okraje a výber záznamové kamery. 

Nyní, když otočíte hlavu různými směry, bude kurzor opakovat vaše pohyby. Chcete-li zrychlit pohyb kurzoru , musíte provést ostřejší pohyby. Navíc můžete upravit rychlost kurzoru. To bude vyžadovat stejný postup a přenastavení parametrů viz předchozí odstavec přes tlačítko (i).
 

Jak aktivovat funkci "ovládání počítače prostřednictvím očí"

Tuto možnost lze také povolit v nastavení. Stačí otevřít Předvolby systému a přejít do sekce "Zpřístupnění". Následně je nutné kliknout na záložku "Ovládání ukazatele" a přepnout na kartu Další způsoby ovládání. Nyní zaškrtněte políčko "Povolit ovládání ukazatele hlavy". Poté je třeba otevřít Možnosti a vybrat kartu "Akce" - v části pohyby ukazatele vyberte "Natočení hlavy k okraji obrazovky".

Jak aktivovat simulaci kliknutí myší

Kliknutí pravým a levým tlačítkem myši však není v tomto režimu automaticky nakonfigurováno. Musíte to udělat ručně. To bude vyžadovat následující:

  • Otevřete „Předvolby systému“.
  • Přejděte do sekce „Univerzální přístup“.
  • Vyberte "Spravovat ukazatel".
  • Přepněte se na záložku "Další způsoby ovládání".
  • Zaškrtněte políčko „Povolit simulaci akcí kurzoru“ a přejděte na „Nastavení“.
  • V tomto okamžiku můžete nastavit imitaci kliknutí myší na klávesy klávesnice nebo použít mimiku. V okně, které se otevře, klikněte na „+“.

Následně vyberte typ přepínače „Mimic“. Nastavte si pohyb, který je pro vás pohodlný: usmějte se, otevřete ústa, vyplázněte jazyk, zvedněte obočí, mrkněte, nakrčte nos, vytáhněte rty dopředu, doleva nebo doprava. Vyberte, které tlačítko myši bude simulovat pohyb: levé, pravé, dvojité nebo trojité kliknutí a tažení.

Nyní můžete plně využít ovládání kurzoru pohledem nebo pohybem hlavy, abyste nahradili myš a trackpad. Pro uživatele se zdravotním postižením je to skvělá možnost, jak komunikovat s ostatními lidmi a získávat přátele. Doufám, že se této iniciativy chopí i další společnosti a implementují podobné věci do svých zařízení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena