


- Úvod
- Jak zjistit modelový ročník u zařízení se systémem MacOS
Pokud se v MacBoocích (potažmo iMacích, MacMini, MacPRO atd..) moc nevyznáte a kupujete MacBook z druhé ruky přes inzerát nebo od kamaráda je velmi užitečné ověřit jaký ročník MacBooku vlastně kupujete. Spousta MacBooků je od sebe totiž k nerozeznání. Položíme-li vedle sebe AIR 2012 a AIR 2017 – jsou od sebe k nerozeznání. To samé platí o modelech PRO 13.3“ a 15.4“ které suma sumárum změnili za posledních 10 let vzhled pouze 3x. Nejčastější omyl, se kterým se setkáváme u klientů je přesvědčení o tom, že pokud koupili MacBook nebo jiné Apple zařízení v roce 2018 mají model 2018. Některé modely se totiž prodejními obdobími překrývají. Není tedy problém i v roce 2018 zakoupit MacBook 2017. Apple navíc některé modely neaktualizuje každý rok potažmo protahuje funkční období starších modelů o několik let. A tak v roce 2019 stále koupíte Mac PRO z roku 2013 a nebo iMac z roku 2017. Je to tedy poctivý a nefalšovaný Guláš.
Apple pro rozlišení svých zařízení (mluvíme teď hlavně po laptopech a desktopech) používá hned několik identifikátorů. A nebyl by to Apple aby to opět nebylo pro začátečníka absolutně matoucí. Rychlým shrnutím je můžeme shrnout do dvou skupin – těch co nám pomůžou a ty co jsou nám k ničemu.
Identifikátory, které nám pomůžou:
Order Number (číslo objednávky) – např: MF839LL/A
Tohle číslo se snažte najít jako první – je to totiž přesně to co hledáme. Díky němu jsme schopni přesně identifikovat modelový ročník zařízení a jeho konfiguraci. Najdete jej ze spodní strany Vašeho zařízení. U MacBooků na spodním víku a u iMaců na spodní straně stojánku. Samozřejmě pokud máte původní krabici můžete Order Number zjistit i na ní. Order Number se hodí hlavně pokud MacBook prodáváte – je bezpeční kupujícímu pro ověření poskytnout Order Number než sériové číslo.
Seriál Number (sériové číslo) – např: C02CG123DC79
Sériové číslo na Macích má 11 nebo 12 znaků. Obě verze jsou správně. Opět jej najdeme na krabici a ze spodní strany zařízení. Navíc jej ale najdeme v operačním systému MacOS v sekci o tomto Macu. Po rozebrání zařízení je i na základní desce. To však začátečníkům moc nedoporučujeme.
Identifikátory, které nám jsou k ničemu:
Model Number - např: A1278,
EMC Number - např: 1969C,
Model Identifier - např: MacBook 5,1
Intel Procesor – např: 4260U
Tyto identifikátory mají několik věcí společných. Všechny je totiž najdete společně se sériovým číslem a číslem objednávky na spodku zařízení. Na rozdíl od dvou předešlých však označují celé skupiny zařízení a není z nich možné vyčíst přesnou konfiguraci a ročníkvýroby daného zařízení. Dají se použít například pro nákup náhradních dílů ale začátečníkovi jsou v podstatě úplně k ničemu.
Předpokládejme tedy, že jsme byly úspěšní a máme sériové číslo a nebo Order Number. Z čísla jako takového samozřejmě nic nevyčteme. Je tedy třeba zadat je do databáze která nám přesně určí MacBook ke kterému identifikátor patří. Těch je hned několik a je jedno jaký z nich použijeme.
Oficiální Apple najdeme zde: https://checkcoverage.apple.com/cz/cs/ funguje však pouze se sériovým číslem. Za to nám ale sdělí i informace o krytí zárukou, popřípadě Applecare.
Můžete použít i EveryMac - https://everymac.com/ultimate-mac-lookup/ ten Vám sice neprozradí zda je MacBook krytý zárukou ale za to funguje prakticky se všemi identifikátory. A hlavně o daném zařízení zobrazuje velké množství podrobných technických informací, které se velmi hodí i nejednomu profesionálovi.