Klávesové zkratky, které by měl znát každý uživatel Macu
Slavíme 10 let! Všem vám chceme moc poděkovat, bez vás by to nešlo :) Oslavte to s námi Super slevou.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Ze světa Apple
Evoluce počítače Apple iMac. Které modely jsme používali?
16.01.2023 Novinky
Evoluce počítače Apple iMac. Které modely jsme používali?
Krátce poté, co se Steve Jobs vrací zpět do své firmy v Kalifornii nastává v počítačovém průmyslu revoluční období. Došlo totiž ke zrušení modelové řa... číst celé
Apple myš a její vývoj. Které modely ještě neznáte?
02.01.2023 Novinky
Apple myš a její vývoj. Které modely ještě neznáte?
Věděli jste, že úplně první počítačovou myš sestavil Douglas Engelbart se svým týmem již v roce 1963? Byla vyrobena ze dřeva a měla kuličkové ložisko ... číst celé
Klávesové zkratky, které by měl znát každý uživatel Macu
29.12.2022 Návody
Klávesové zkratky, které by měl znát každý uživatel Macu
Vlastníte MacBook, iMac, nebo jiný počítač od Applu? Pak byste rozhodně měli znát vybrané klávesové zkratky operačního systému macOS. Celý seznam si z... číst celé
Zobrazit všechny články

Apple akce

  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. Klávesové zkratky, které by měl znát každý uživatel Macu
29.12.2022
Návody

Klávesové zkratky, které by měl znát každý uživatel Macu

Vlastníte MacBook, iMac, nebo jiný počítač od Applu? Pak byste rozhodně měli znát vybrané klávesové zkratky operačního systému macOS. Celý seznam všech kombinací si zřejmě pamatovat nebudete, jelikož jich je k dispozici opravdu spousta. Nicméně je dobré vědět, že kromě systémových aplikací lze využívat kombinaci funkčních kláves také ve většině aplikací třetích stran. Tímto způsobem lze rychleji ovládat jednotlivé procesy, aniž byste museli používat myš, nebo integrovaný trackpad.

V první řadě bychom si měli vysvětlit jednotlivé modifikační klávesy, které na Macu najdete. Celkem jich je dohromady pět, přičemž většinu z nich pravidelně používáte. Jedná se o konkrétně o Shift, fn, Control, Option (Alt) a Command. Abyste mohli klávesové zkratky využít, většinou používáte jednu, maximálně dvě tyto klávesy společně s určitým písmenem na klávesnici.

K čemu jsou klávesové zkratky dobré?

Ať jste úplný nováček, nebo již nějakou dobu operační systém macOS používáte, určitě jste objevili pár zajímavých funkcí a nástrojů. Postupně zjistíte, že je můžete ovládat, ukončit, nebo jinak využívat pomocí zkratek, což usnadní celou řadu situací. Nemyslíme teď standardní spojení kláves Ctrl + C pro kopírování a Ctrl + V pro vložení. Které kombinace jsme si pro vás připravili? Prohlédněte si níže přiloženou tabulku.

Klávesová zkratka macOSFunkce klávesové zkratkyOdpovídající zkratka ve Windows
Control + Command + FRežim celé obrazovkyF11 we webovém prohlížeči
Command + WUkončení aktivní aplikaceAlt + F4
Shift + Command + 5Zachytí snímek obrazovkyPrintscreen (PrtScr)
Shift + Command + NVytvoří ve finderu složkuCtrl + Shift + N
Command + HSkryje všechna okna aplikace v popředíWin + D
Command + mezerníkOtevření SpotlightWin + X
Command + Option + DSkryje Dock na obrazovce 
Command + Shift + \Zobrazení otevřených panelů Safari 
Option + Shift + klávesy jasuOvládání hlasitosti (menší část) 

Které zkratky určitě neznáte?

Mezi méně známé klávesové kombinace patří zaručeně dvojí kliknutí na tlačítko Fn. Pokud dvakrát zasebou stisknete funkční klávesu Fn, tak se spustí diktování na Macu. Stačí začít mluvit a Mac začne automaticky přepisovat řeč na text. Pro ukončení diktování opět stiskněte tlačítko Fn.

Za zmínku stojí taktéž kombinace Control + Command + Space, která zobrazí okno se všemi emoji, které můžete jednoduše pomocí myši vložit do textu či jiné konverzace.

Jak zobrazit skryté soubory na MacOS pomocí klávesové zkratky?

Jednoduchým stisknutím klávesy můžete okamžitě zobrazit skryté soubory na Macu a dalším stisknutím stejné klávesové zkratky můžete skryté soubory také okamžitě skrýt. Chcete-li použít klávesovou zkratku skrytých souborů, budete potřebovat moderní verzi systémového softwaru Mac OS, včetně macOS Mojave, High Sierra a macOS Sierra, vše nad 10.12 by mělo podporovat klávesovou zkratku pro přepínání neviditelných souborů.

Z Finderu Mac OS přejděte do libovolné složky, kde mohou být skryté soubory (například kořenový adresář Macintosh HD nebo domovská složka uživatele). Nyní stiskněte Command + Shift + tečka pro okamžité přepnutí na zobrazení skrytých souborů.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena