- Štítky blogu
- Apple
- Mac
- iPhone
- MacBook
- iOS
- návod
- macOS
- MacOS
- triky
- MacBook Pro
- tipy
- macos
- iPad
- macbook
- iOS13
- apple
- Kuo
- smartphone
- iphone
- mac
- MacBook Air
- USB-C
- laptop
- iOS 16
- Silicon
- AirPods
- iPhone 11
- produkty
- iPhone 11 PRO
- upgrade
- PC
- iPhone 9
- Windows
- předpověď
- navod
- Apple Silicon
- iPhone8
- tip
- Keynote
- M1
- Touch ID
- news
- Monterey
- Apple Arcade
- Touch Bar
- aplikace
- Tim Cook
- Macbook
- Mac PRO



Které problémy nejčastěji postihují uživatele Macu. Jak je vyřešit?
Ať už se jedná o kterýkoliv typ počítače od Applu, vzhledem k široké nabídce, masivní globální produkci a jedinečným omezením například v rámci operačního systému macOS často uživatelé řeší záludné otázky. Celý ekosystém jde neustále kupředu a mnohdy se pozdější technické nedostatky řeší až když je pozdě. I přestože je celý vývoj důkladně sledován, gigantické technologické společnosti mají dost často “negativa na talíři” a je důležité být jako koncový uživatel v některých situacích trpělivý. Které problémy nejčastěji řeší majitelé jablečných počítačů?
Problém s formátem NTFS na Macu
Jestliže patříte mezi čerstvé majitele jablečných počítačů, pak vás možná překvapila situace, kdy není možné jednoduše zapisovat na externí úložiště s formátem NTFS. Souborový systém NTFS od Microsoftu totiž standardně nespolupracuje s macOS a tak je třeba hledat alternativní řešení. Právě ekosystém od Applu je známý svou uzavřeností a Mac vás bude směřovat k tomu, abyste naformátovali zařízení do správného formátu, díky čemuž zase nebude možné jej přečíst na Windows.
V takové situaci máte na výběr celkem ze dvou možností. Pokud si perfektně rozumíme s příkazovým řádkem, můžete povolit zápis NTFS přímo prostřednictvím Terminálu, což spíše nedoporučujeme. Druhou variantou je využít některý z oblíbených programů, který potřebné kroky provede za vás bez starostí. V nabídce jsou aplikace jako Paragon NTFS, EaseUS NTFS for Mac, nebo Tuxera NTFS for Mac. Všechny programy jsou v tzv. Trial verzi, můžete je bezplatně vyzkoušet na vašem MacBooku a v případě spokojenosti zakoupit plnou licenci (většinou doživotní s aktualizacemi).
MacBook a problém s Butterfly klávesnicí
Určité modely přenosných počítačů MacBook (2015+) postihoval nepříjemný problém s integrovanou klávesnicí, který nezpůsoboval jen zanesený prach a nečistoty, ale samotná výrobní technologie. Jednalo se o generace s tzv. Butterfly, nebo chcete-li motýlkovým mechanismem. První problémy se objevily s příchodem modelů MacBook 12” na což Apple vůbec nereagoval a dělal, že se nic neděje. O rok později si ale začali stěžovat na stejný problém se super-tenkou klávesnicí také uživatelé MacBooků Pro.
Klávesnice nebylo možné vůbec stisknout, nebo na příkazy přestaly reagovat. Apple se tedy rozhodl pokrýt hardwarový nedostatek výměnným programem, který byl časově omezený a mnozí o něm vůbec nevěděli. Pokud patříte mezi tuto skupinu uživatelů, pak vám nezbývá nic jiného, než navštívit náš profesionální Apple servis v Brně, kde se o výměnu kompletního dílu postaráme. Většina prodaných modelů už totiž nesplňuje potřebné podmínky.
Přehřívání a nedostatečná péče
Tento odstavec není určen pouze majitelům počítačů Mac, který si pořídili z druhé ruky. Každý MacBook, iMac, Mac mini a další vyžadují pravidelnou, někdy i preventivní péči v rámci servisu a údržby. Vzhledem k tomu, že se vnitřní části počítače při používání zanáší prachovými nečistotami a jiným smetím, které při běžném používání neuvidíte, dost často dokáže zaměstnat nejen ventilátory, ale i komponenty uvnitř počítače. I samotný procesor na základní desce je ideální po určité době nechat přepastovat, nebo minimálně zkontrolovat jeho kondici. Předejdete tím možnému poškození hardwaru, které je mnohonásobně dražší.
Vlivem zvyšování teploty a nedostatečného chlazení totiž dochází ke snížení výkonu, mnohdy až ke zkratu některého z komponentů uvnitř počítače. Pastování procesoru zvládáme na jedničku a zastavit se můžete osobně. Kromě toho se ale postaráme o kompletní servis Macu pro zákazníky z celé ČR. Pokud svůj MacBook či Apple iMac používáte pravidelně k práci, pak si rozhodně kvalitní péči zaslouží.
Absence zálohy osobních dat
Jak by řekl Cupertinský klasik, zálohovat, zálohovat, zálohovat. Nicméně řada uživatelů na to neslyší a nevyužívá ani pravidelných záloh na iCloud, nebo přes Time Machine. Jakmile dojde k problému se systémem, nebo poškození interního úložiště, už se osobní data těžko zachraňují. Z naší osobní zkušenosti v rámci servisních zakázek jen mizivá část klientů pravidelně zálohuje data na cloudové platformy, nebo externí disky - spíše doufají, že je tento problém nezastihne. Proto důrazně doporučujeme provádět pravidelnou zálohu osobních i pracovních souborů, protože nikdy nevíte, kdy může spotřební elektronika vypovědět svou službu.
Naši technici z MacBookarna.cz se však vždy snaží vyjít vstříc a mnohdy také z poškozených počítačů dokáží vytáhnout důležitá data. Je důležité však nespoléhat na profesionalitu techniků, pokud si se zálohou nevíte rady, rádi vás provedeme komplexním procesem, klidně na naší pobočce v Brně.
Bez možnosti pozdějšího upgradu
Už kolikrát se nás zákazníci dotazovali, zda je možné jejich modelovou řadu MacBooku upgradovat. Od určitého roku se však s příchodem modernějších technologií Apple rozhodl pro omezenou uživatelskou přístupnost, což znamená, že počáteční výběr konfigurace hraje důležitou roli. Dříve bylo možné bez problému navýšit úložiště, přidat sekundární disk, nebo zrychlit počítač větší operační pamětí RAM.
U některých variant přenosných či stolních počítačů tato možnost stále existuje, ale připravte si větší obnos peněz - levnější alternativou bez certifikace bezpečnostní rozhraní neobejdete. Zda váš model nabízí možnost upgradu snadno zjistíme, stačí se obrátit na naši zákaznickou linku, nebo se zastavit přímo na prodejně MacBookárna v Brně, kde společně probereme všechny možnosti. Pokud si tedy pořídíte základní konfiguraci modelů 2018+ a později s ním nebudete spokojeni, jedinou možností je využít protiúčtu, nebo jej nabídnout k výkupu. Rádi vám připravíme cenovou nabídku na váš MacBook Air, nebo MacBook Pro.
USB-C konektor příliš nevydrží
Začalo to magnetickým konektorem MagSafe. Pak se z dosud nepochopitelného důvodu (zřejmě kvůli rozměrům) Apple rozhodl využít moderního standardu USB-C, což rozdělilo skalní fanoušky Applu na dva tábory - někteří si ho vychvalují, ti druzí na něj naopak nadávají a dle našeho názoru mají právo. MagSafe byl totiž nejen bezpečnější variantou z hlediska nechtěného vytrhnutí konektoru přímo z desky, ale také se snadněji opotřebuje. Naštěstí se o několik let později společnost Apple vrátila zpět k legendární konektivitě a poslední kousky MacBooku nabízí již třetí generaci MagSafe, který mimochodem podporuje také rychlé nabíjení a je důkladně opleten před zkroucením.
Vzhledem k tomu, že již brzy bude nucen Apple integrovat USB-C do svých iPhonů, což tvoří většinu poptávaného zboží na globálním trhu, chtěl si možná zachovat svůj jedinečný konektor, který by mohla konkurence jen tiše závidět. Za nás se jedná o rozhodně logický krok, jak potěšit nejen uživatele, ale také servisní středisko, ve kterém řešili poškozené (vytržené) konektory na základní desce.
Kernel Panic na iMacu či MacBooku
Kernel Panic, i když to zní děsivě, je prostě událost, kdy se váš Mac neustále restartuje bez zjevného důvodu. Obrazovka vašeho Macu zčerná a zobrazí se různé varovné zprávy jako „Musíte restartovat počítač“. Jinými slovy, Kernel Panic je pouze Mac verze „modré obrazovky smrti“ ve Windows, ale naštěstí to lze opravit.
Stává se, že váš Mac narazí na kritickou chybu v systému, se kterou si nedokáže poradit, takže se automaticky vypne. Pokud se to stává jen občas (například jednou za několik týdnů), neměl by to být tak závažný problém. Pomoci by měl základní restart. Horší je, když se Kernel Panic objevuje pravidelně, zvláště pokud váš Mac spadne hned při startu. Může to být známka poškozeného hardwaru, což není dobrá zpráva, protože váš Mac je v té době téměř nepoužitelný.
Důvodů, proč se Kernel Panic objeví může být milion - příkladem může být instalace iTunes na jiný disk, než systémový, automaticky došlo k pádu systému a bylo třeba systém kompletně přeinstalovat. Nicméně v 90% případů jsou na vině problémy s kompatibilitou softwaru. Může se objevit v případě, že počítač nemá dostatek paměti RAM, nedostatek místa na pevném disku, nebo klidně i zastaralé ovladače či pluginy. Mnohdy jsou to klidně nekompatibilní periferie, nebo poškozené soubory v aplikacích.
V první řadě je třeba aktualizovat veškerý software, který nabízí dostupnou verzi. Následně se ujistěte, že máte na jednotce dostatek volného místa, případně zakažte jednotlivé položky při spuštění. Nevíte si rady? Pak tento problém vyřešíme za vás. Stačí donést poškozený Apple MacBook či iMac na naší prodejnu v Brně, kde provedeme profesionální servis na počkání.
“Tuto publikaci a všechny zmíněné informace v rámci problémů s počítači Mac pro vás připravil Michal Dvořák z MacBookarna.cz, která mimochodem existuje na trhu již desátým rokem a za tuto dobu zprostředkovala tisíce úspěšných obchodů.”