Proč je MacBook od Apple tak výjimečný?
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Návody
  4. Proč je MacBook od Apple tak výjimečný?
18.07.2022
Návody

Proč je MacBook od Apple tak výjimečný?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je MacBook oproti konkurenčním počítačům tak výjimečný? Ať už hledáte spojitosti kdekoliv, je oblíbený po celém světě. Často se objevuje v zahraničních filmech či seriálech, používá ho většina slavných osobností a kromě toho na něm pracuje i řada profesionálních uživatelů. Spojení luxusního designu, kvalitního zpracování a spolehlivosti operačního systému macOS nebude ještě dlouho v ohrožení, o tom jsme maximálně přesvědčeni. Pojďme si společně probrat jednotlivé etapy, kde má Apple a jeho produkty jednoznačně navrch.

Už od prvních modelů byl přenosný počítač od Applu jedním slovem odlišný. Tým designerů z Cupertina se snažil stylizovat své projekty od běžných stereotypů a dařilo se jim skvěle, čemuž velmi pomáhal Steve Jobs se svými názory. Kromě toho, že Macbooky vždy patřily mezi prémiové zboží s vyšší pořizovací cenou se úspěšně dařilo na konferencích přesvědčovat budoucí zákazníky o tom, že MacBook je volbou číslo jedna, ať už na něm budete dělat cokoliv. Ve kterém období vyslal Apple do světa signál, že si troufá na velké sousto? 

Dle našeho názoru se jednalo o léta 1999 až 2006, kdy dokázal experimentovat s produktovou řadou Apple iBook. První modely totiž připomínaly spíše návštěvu budoucnosti, kdy na trh vstoupil laptop s netradičním designem s kulatými rohy a navíc v mnoha barvách. Málo která společnost si troufla představit něco podobného. O produktech kalifornské firmy se ve světě začalo hovořit mnohem častěji a počítače byly navíc již cenově dostupné. To přineslo své ovoce a počítače od Applu se dodávali do státních institucí, škol, firem, ale i na stoly domácností. 

O pár let později nastal čas rozšířit portfolio a nasytit poptávku všech zákazníků napříč konfigurací. Přestože se vždy Apple držel pravidla, že dva základní modely počítače stačí (příklad MacBook Air a MacBook Pro), tato strategie se mu vyplatila. Od plastových počítačů se vydal směrem k nízkouhlíkovému hliníku, což znamená, že i starší kousek MacBook Pro dnes můžete bez problému používat, jelikož je jeho kvalita zpracování prostě bezkonkurenční. Pojďme nyní zůstat chvíli u designu.

 

Design a použitý materiál

Apple si vždy dokázal skvěle poradit a konkrétní materiál využít pro svůj prospěch. Dříve jsme se setkávali převážně s plastovou konstrukcí počítače, dnes už je celé portfolio (podle patentových přihlášek) tvořeno ze slitiny 100% recyklovaného hliníku, což je nejen více efektivní i pro životní prostředí, ale navíc je daleko luxusnější. MacBook Air byl navíc prvním modelem, který byl vyroben z jednoho kusu hliníku formou unibody. Je tedy pevný, lehký a odolný.

Kromě toho začlenil do designu několik důležitých parametrů, jako je snížení toxických chemikálií, nebo absence BFR nebo PVC kabelů. Jeho obrazovka je vyrobena ze skla bez obsahu arzenu a neobsahuje rtuť. Těch faktů, proč je Apple jedničkou už při výrobě je opravdu mnoho, ale vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, o kterých jste možná nevěděli. Apple je jednou ze společností, která myslí na ekologii a životní prostředí, což je v dnešní době důležitý faktor při tak masivní výrobě přenosných či stolních počítačů, ale také dalších produktů z celého ekosystému.

 

Svůj vlastní procesor

Která technologická společnost zabývající se primárně prodejem spotřební elektroniky vlastní svůj jedinečný, výkonný a spolehlivý procesor? Vždyť všichni jsou dnes závislí na dodávkách od Intelu či AMD. S příchodem ARM čipů (bavíme se o Apple Silicon) se situace na trhu doslova obrátila vzhůru nohama. První generace byla představena již v roce 2020, přičemž se tyto procesory integrovaly do počítačů MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini. Svým výkonem jednoznačně převálcoval konkurenci a výkonnostní tabulky doslova praskaly ve švech. Apple přišel s revolučním řešením, které ještě více uzavírá celý ekosystém a produkty jsou si tak napříč operačním systémem mnohem bližší.V následujících letech nás po stránce hardwaru čeká ještě mnoho překvapení. Dnes máme tu čest vidět již další generace vlastních procesorů, které jsou energeticky úspornější a mnohem výkonnější. Jedinou překážkou zatím zůstává absence podpory některých aplikací, to se ale postupně mění a kromě běžného portování již přichází vývojáři s upravenou verzí softwaru, která je plně přizpůsobena pravidlům, které společnost Apple v roce 2020 nastavila.

 

Dokonalý operační systém  

Každý používal Windows, nebo na něm alespoň začínal svou životní kariéru. Z vlastní zkušenosti ale víme, že kdo zkusil používat operační systém od Applu, už se nikdy zpátky nevrátil. Přestože může působit macOS na první pohled odlišně a některé nástroje budete chvíli hledat, celkově je tato platforma perfektně odladěná, spolehlivá a pravidelně aktualizovaná - navíc je zcela zdarma. Pryč jsou ty časy, kdy jste byli omezení počtem aplikací, dnes totiž v obchodě App Store najdete obrovské množství titulů, které jste byli zvyklí používat na Windows od Microsoftu. Až na výjimky (a procesory Apple Silicon) si stáhnete a nainstalujete opravdu cokoliv.

Bezpečnost na prvním místě. Apple a jeho systém macOS nabízí daleko větší soukromí a zabezpečení. Dokonce i řada světově známých institucí pracující s citlivými daty hromadně využívá MacBook, či iMac. Věděli jste, že na Mac nemusíte instalovat antivirový program? Stačí vám totiž pouze logické uvažování co si do svého počítače nainstalujete, nebo který web zrovna prohlížíte.I použitý MacBook příjemně překvapí

Použitý počítač s Windows? To není správná volba. Jestliže ale nechcete investovat do nového počítače od Applu, nabízí se možnost pořídit si použitý MacBook za výhodnou cenu. U těchto počítačů je totiž úplně odlišná (až překvapující) životnost. Na e-shopu MacBookárna.cz si navíc můžete vybrat třeba CTO model s lepší konfigurací, nebo využít skvělých slev na poslední kusy. Záleží pouze na vás, ke kterému účelu chcete počítač využívat, protože i takový MacBook Air z roku 2013 splní vaše očekávání narozdíl od konkurenčního počítače se stejným datem výroby. 

 

“Tuto publikaci a všechny zmíněné informace týkající se jedinečnosti Macbooků pro vás připravil Michal Dvořák z MacBookarna.cz, která mimochodem existuje na trhu již desátým rokem a za tuto dobu zprostředkovala tisíce úspěšných obchodů.”

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena