Proč není možné dodatečně změnit hardware na počítačích Mac
Nevíte si rady? Zavolejte.
7:00 - 18:00
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Novinky
  4. Proč není možné dodatečně změnit hardware na počítačích Mac
04.10.2022
Novinky

Proč není možné dodatečně změnit hardware na počítačích Mac

Uživatelé v poslední době stále častěji dávají přednost nákupu hotových sestav před vlastní montáží domácích počítačů. Pokud jste příznivci Apple technologií a používáte jejich počítače, pak jistě víte, že při objednávce jakéhokoli počítače z nabídky si kromě standardních konfigurací můžete vybrat i ty na míru. Patří mezi ně zvýšení množství RAM, SSD disk nebo výkonnější procesor. U notebooků je možné vygravírovat klávesnici v požadovaném jazyce, u iMacu pak myš nebo trackpad na výběr. Vše ostatní vám již výrobce zajistil.

Vzhledem k tomu, že ceny za vlastní konfigurace jsou často velmi vysoké, mnozí se rozhodnou koupit základní verze v naději, že později provedou nezávislou revizi zařízení. Například zvýšit paměť RAM. Bohužel počítače Apple založené na vlastních procesorech M1 a M2 tuto funkci nepodporují a musíte se spokojit s tím, co bylo původně zakoupeno. Pojďme se podívat, proč vám Apple neumožňuje samostatně měnit hardware ve vašich počítačích a noteboocích.

Výměna operační paměti RAM na MacBooku

Všichni potřebujeme počítače pro různé činnosti. Někdo pracuje s texty, jiný upravuje videa, další zpracovává fotky, další jen sedí na sociálních sítích. Všechny tyto věci vyžadují úplně jiná zařízení. Pak je tedy zbytečné vlastnit prémiovou konfiguraci s jednotkou SSD disku o velikosti 1TB, pokud jen prohlížíte sociální sítě. Naopak pro uložení velkého množství videí či fotografií nemusí mnohdy stačit ani 2 TB.

Apple vám proto při nákupu počítačů dává více možností, jak upgradovat nové zařízení. Řada uživatelů je však z této skutečnosti vzhledem k cenové politice nespokojená. Abychom to pochopili, podívejme se, kolik stojí další upgrady pro MacBook Air na procesoru M2, když je objednáváte na oficiálních stránkách Apple. Standardní výbava s 8jádrovým CPU, 8jádrovým GPU, 8 GB RAM a 256GB SSD stojí 36.990 Kč. Podívejte se na ceny některých dalších možností:

  • 10jádrový GPU + 3.000 Kč k základní ceně. 16 GB RAM + 6.000 Kč k základní ceně. 512GB SSD + 6.000 Kč ze základní ceny. 1TB SSD + 12.000 Kč za základní cenu.

To jsou jen některé z doplňků, které Apple nabízí. Souhlaste s tím, že ceny, které Apple nastavuje za komponenty, nejsou úplně humánní. To platí zejména pro SSD disky. Podobnou paměť najdete za mnohem méně peněz. A zde se dostáváme k jednomu z důvodů, proč cupertinská společnost neumožňuje uživatelům měnit hardware svépomocí. Apple na tom vydělává.

A vydělává velmi dobře. Ne všichni uživatelé si vystačí se základními konfiguracemi. S vědomím, že v budoucnu nebude možné provádět nezávislé změny v designu, kupující jednoduše nemají jinou možnost, než zaplatit Applu. Navíc má pod kontrolou, že všechny prodané modely využívají kompatibilní a ověřené komponenty, které nezpůsobí nečekané problémy. Kromě toho jsou nově na základní desce například NAND disky na pevno připájeny.  

Navýšení paměti RAM u iMacu?

Ještě před několika lety bylo možné bez problému zvýšit paměť RAM například u iMaců. Jeden z modelů, který touto vlastností disponoval byl iMac z roku 2011. Výměna či upgrade pamětí bylo uživatelsky dostupné během několika vteřin. Mnoho lidí dokázalo nezávisle vyměnit například HDD ve starých Macboocích. K odstranění spodního panelu bylo potřeba jen najít správný šroubovák. Nyní ani toto nelze. Většina dílů je k sobě připájena nebo slepena kvůli konstrukční spolehlivosti.

Na webu společnosti Apple je v části s pokyny pro výměnu paměti RAM na iMacu poznámka pod čarou pro iMac 24 na procesoru M1: Paměť iMacu (24palcová M1 2021) je zabudována do procesoru Apple M1 a nelze ji upgradovat. Konfiguraci paměťového modulu pro váš iMac lze vybrat při nákupu.

Nelze jen obviňovat Apple, že si jednoduše říká o peníze. Jakýkoliv pokus udělat něco na vlastní pěst je nejčastěji touha o ušetření peněz. V honbě za levnějšími komponentami si uživatelé nejčastěji pořizují velmi levný hardware, který prostě nevytáhne tolik výkonu.

Právě před tím se v Cupertinu snaží své uživatele chránit. Zpočátku jsou do počítačů instalovány kvalitní díly, které jsou testovány výrobcem. A Apple přebírá odpovědnost za jejich výkon. Uživatel může pouze používat svůj počítač a užívat si ho. Proto nebude fungovat výměna stejného SSD na MacBooku vlastními silami. A pokud jej budete měnit prostřednictvím oficiálního servisního centra, pak si můžete vybrat nový pouze z omezeného seznamu podporovaných. Dalším problémem mohou být nekompatibilní ovladače, kdy každý komponent potřebuje příslušný software.

Proto je nejlepší se předem správně rozhodnout, který Mac přesně potřebujete a v případě nejasností zvolit dražší variantu, kdy budete mít zaručený dostatek úložného prostoru a potřebnou rychlost prostřednictvím operačních pamětí.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

www.macbookarna.cz - všechna práva vyhrazena